"Celorepubliková energetická osvěta"

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

V lednu a v únoru změnil dodavatele elektřiny rekordní počet odběratelů. K jinému distributorovi přešlo kvůli zdražování téměř 161 000 domácností a firem. Z toho od ledna má podle statistik Organizátora trhu s elektřinou jiného dodavatele 129 000 zákazníků. Většinou si ale nepomohli, protože zásadně zdražili všichni dodavatelé.

Elektřina zdražila téměř o desetinu

Celkové zdražení pro letošní rok odhadují experti na osm až deset procent. To dokládá i údaj ČSÚ, podle kterého byla cena elektřiny v únoru o devět procent vyšší, než ve stejném měsíci loni. To je ale výrazně více, než dosahovaná inflace i růst cen surovin. Dodavatelé růst zdůvodňují strmým růstem velkoobchodních cen.

Ceny zvýšil ERÚ i dodavatelé

Od ledna se dle rozhodnutí ERÚ zvýšila regulovaná složka, která tvoří přes polovinu konečné ceny, o 2,2 procenta. Tato část přitom zahrnuje  poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbývající část, tzv. silová elektřina, kterou si určují sami dodavatelé, narostla přibližně o osm procent.

Česko doplácí na skladbu elektráren

Česko tak doplácí na to, že elektřinu vyrábí zejména v hnědouhelných a jaderných elektrárnách.  Do vyšších cen tzv. silové elektřiny se totiž promítají zejména rostoucí ceny uhlí, emisních povolenek a také odstávky některých jaderných elektráren.

Fotovoltaika, kde cena vyrobené megawatthodiny setrvale klesá, se na dodávkách do sítě podílí pouhými třemi procenty.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás