"Celorepubliková energetická osvěta"

Jak ušetřit na topení? Pomůžou energetické štítky

Jak ušetřit na topení? Pomůžou energetické štítky

Jak ušetřit na topení? Pomůžou energetické štítky

Vytápění a teplá voda představují nejvyšší odběry energie v domácnostech. Tvoří dominantní podíl energie, kterou lidé potřebují. Měli by proto věnovat pozornost energetické náročnosti topidel a klimatizací při jejich výběru. Ke snadné orientací slouží energetické štítky, které spotřebitelé znají z jiných spotřebičů, například ledniček nebo praček.

Energetické štítky přehledně informují o energetické náročnosti prostřednictvím barevné škály a písmen abecedy. Výrobky označené písmenem A, případně ještě znaménky + jsou nejúspornější, naopak ty s písmeny D nebo dokonce G nejméně úsporné.

Evropský projekt šetrného a efektivního vytápění HACKS (Heating and Cooling Knowhow and Solutions) vydal sérii doporučení, který výrobek je v dané kategorii úsporný. U kotlů na pevná paliva je to nejméně třída A+, stejně jako u krbových kamen. U tepelných čerpadel a klimatizací doporučuje třídu A++ a vyšší, u bojlerů pak nejméně A+*. Doporučení jsou shrnutá v jednoduché infografice, která uvádí i seznam energetických tříd dostupných na českém trhu.

Další infografika pak přináší jednoduché návody, jak ušetřit i se stávajícími spotřebiči. Například že snížení nastavené teploty u vytápění o 1 až 2 stupně uspoří 5 až 10 procent energie, že sprchování je třikrát až čtyřikrát úspornější než koupel ve vaně, že by lidé neměli umývat nádobí pod tekoucí vodou nebo že stačí nastavit teplotu vody v bojleru na 55 stupňů.

Zdražování energií v posledních měsících a snaha o snížení závislosti na dovážených energetických surovinách zejména z Ruska, které jejich prodejem financuje agresi na Ukrajině, je podle zástupců projektu HACKS důvodem, proč by se spotřebitelé měli před výběrem tepelného zdroje informovat o jeho spotřebě a účinnosti a také se naučit nové či stávající výrobky správně nastavovat a ovládat.

* Poznámka: Ohřívače vody (bojlery) s energetickou třídou A+ mají zabudované tepelné čerpadlo a nejsou vhodné do vytápěných prostor.

 

Odkazy:

www.uspornespotrebice.cz

http://www.uspornespotrebice.cz/private/article/jak-na-okamzite-uspory-v-domacnosti

http://www.uspornespotrebice.cz/private/article/energeticke-stitky-pro-kotle-klimatizace-a-ohrev-vody

Projekt HACKS byl podpořen výzkumným a inovačním programem Evropské unie Horizont 2020 v rámci grantu č. 845231. Obsah této tiskové zprávy zavazuje pouze jejich autory. Nemusí nutně odrážet stanovisko Evropské unie. Evropská komise ani agentura CINEA nenesou odpovědnost za jakékoli případné využití zde obsažených informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás