"Celorepubliková energetická osvěta"

Tykač převezme neekologické Počerady o tři roky dříve

Tykač převezme neekologické Počerady o tři roky dříve

Tykač převezme neekologické Počerady o tři roky dříve

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady už ke konci letošního roku, 31. prosince. Novým majitelem se tak stane o tři roky dříve, než bylo původně plánováno.

V souvislosti s přechodem se dá očekávat, že zatímco ČEZ provoz elektrárny utlumoval, nový vlastník využije její plný výkon, aby se mu investice co nejdříve vrátila, podobně jako dříve v případě Chvaletic.

Příprava na delší fungování

Sev.en Energy za Počerady zaplatí 2,5 miliardy korun, tedy o půl miliardy Kč více. Dřívější převzetí zdůvodňuje tím, že chce elektrárnu co nejdříve připravit na plnění přísných emisních limitů Evropské unie platných od roku 2021.

Modernizace a ekologizace Počerad pomůže Česku v zajištění elektřiny pro spotřebu překlenout období, dokud nebude postaven nový blok v Dukovanech a více se nerozšíří obnovitelné zdroje energie, zejména solární a větrné elektrárny. Zejména solární zdroje ale stát téměř nepodporuje, a proto nové vznikají jen pomalu.

Elektrárna leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Zástupci Sev.en Energy v březnu oznámili, že společnost ji chce zmodernizovat tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další, ještě více zpřísňující limity Evropské komise.

Bez výjimek to nepůjde

Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové. Vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Energetičtí experti ekologických organizací uvedli, že udělají všechno pro to, aby elektrárna přestala fungovat ještě před rokem 2023.

„Jde o další důkaz, že staré uhelné elektrárny se ze strojků na peníze stávají koulí na noze, kterých se předvídavější investoři zbavují. Počerady budou ke svému provozu od příštího roku potřebovat rozsáhlou výjimku z limitů ochrany ovzduší, jinak budou muset skončit. Uděláme samozřejmě všechno pro to, aby jí nedostaly,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

V čele žebříčku znečišťovatelů

Hnutí Arnika minulý týden oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

One thought on “Tykač převezme neekologické Počerady o tři roky dříve

  1. Skvělá zpráva 🙂 Velice to pomůže stabilizaci napěťové hladiny v rozvodných sítích než se dostaví jádro 🙂 a hlavně to v dané lokalitě udrží zaměstnanost pro mnoho lidí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás