"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kterého jsou údaje k dispozici. Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Na celkové spotřebě se loni nejvíce podílel průmysl, kterému patřilo 31 procent. Následovaly domácnosti (25 procent), obchod, služby, školství a zdravotnictví (21 procent) a energetika (11 procent).

Zatímco spotřeba roste jen mírně a v posledních 15 letech je bez výrazných výkyvů, cena elektřiny se bezprecedentně zvedla o více než 200 procent. Vedle ceny, za kterou se elektřina prodává na burze, se do její koncové výše pro spotřebitele stále více promítají další nepřehledné položky. Výroba v tuzemských elektrárnách loni stoupla o 1,1 procenta na 88 TWh. Největší podíl (43 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny, na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 procent), černé uhlí a zemní plyn (po čtyřech procentech). Zatímco fotovoltaika při prakticky nezměněném instalovaném výkonu vyrobila skoro o sedm procent elektřiny více, vodní elektrárny doplácely na sucho. V průměru vyrobily o 13 procent méně

 

Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl klesl o 9,3 procenta na 25,5 TWh. Exportní ceny elektřiny jsou přitom výrazně nižší proti částkám, které platí například tuzemské domácnosti. Dovoz se snížil o 23,2 procenta na 11,6 TWh. Nejvíce elektřiny se vyvezlo na Slovensko a do Rakouska, největší dovoz připadal na Německo a Polsko. Z pohledu regionů byla loni nejvyšší spotřeba v Moravskoslezském kraji, na který připadalo 13,8 procenta. Následovaly Středočeský (13,5 procenta), Ústecký kraj (10,3 procenta) a Praha (10,2 procenta). Nejnižší spotřeba byla v nejmenším Karlovarském kraji, na který připadalo 2,6 procenta.

 

One thought on “Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

  1. Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl klesl o 9,3 procenta na 25,5 TWh.
    Tak jak, brepto? Vzrostl nebo klesl?
    Asi by to místo automatického generování textu chtělo více používat mozeček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás