"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kterého jsou údaje k dispozici. Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Na celkové spotřebě se loni nejvíce podílel průmysl, kterému patřilo 31 procent. Následovaly domácnosti (25 procent), obchod, služby, školství a zdravotnictví (21 procent) a energetika (11 procent).

Zatímco spotřeba roste jen mírně a v posledních 15 letech je bez výrazných výkyvů, cena elektřiny se bezprecedentně zvedla o více než 200 procent. Vedle ceny, za kterou se elektřina prodává na burze, se do její koncové výše pro spotřebitele stále více promítají další nepřehledné položky. Výroba v tuzemských elektrárnách loni stoupla o 1,1 procenta na 88 TWh. Největší podíl (43 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny, na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 procent), černé uhlí a zemní plyn (po čtyřech procentech). Zatímco fotovoltaika při prakticky nezměněném instalovaném výkonu vyrobila skoro o sedm procent elektřiny více, vodní elektrárny doplácely na sucho. V průměru vyrobily o 13 procent méně

 

Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl klesl o 9,3 procenta na 25,5 TWh. Exportní ceny elektřiny jsou přitom výrazně nižší proti částkám, které platí například tuzemské domácnosti. Dovoz se snížil o 23,2 procenta na 11,6 TWh. Nejvíce elektřiny se vyvezlo na Slovensko a do Rakouska, největší dovoz připadal na Německo a Polsko. Z pohledu regionů byla loni nejvyšší spotřeba v Moravskoslezském kraji, na který připadalo 13,8 procenta. Následovaly Středočeský (13,5 procenta), Ústecký kraj (10,3 procenta) a Praha (10,2 procenta). Nejnižší spotřeba byla v nejmenším Karlovarském kraji, na který připadalo 2,6 procenta.

 

One thought on “Češi teď spotřebovávají rekordní množství elektřiny

  1. Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl klesl o 9,3 procenta na 25,5 TWh.
    Tak jak, brepto? Vzrostl nebo klesl?
    Asi by to místo automatického generování textu chtělo více používat mozeček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás