"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina z bakterií? Za pár let možná realita

Elektřina z bakterií? Za pár let možná realita

Elektřina z bakterií? Za pár let možná realita

Bakterie jsou obvykle považovány za něco nežádoucího a špatného. Bez některých, například střevních, se ale neobejdeme. Jako součást mikroflóry zajišťují správné fungování organismu. Že by nám ale bakterie mohly pomoci vyrábět elektrickou energii? Dost možná ano. A dokonce přímo ty, které si nosíme v těle.

Elektřina z bakterií? Za pár let možná realita

Výzkum, kterému se věnují vědci z University of California v Berkeley, je teprve v plenkách. Některé nové poznatky jsou ale pozoruhodné a skýtají značný potenciál. Především se jedná o zjištění, že některé bakterie jsou schopny produkovat elektrickou energii, kterou bychom teoreticky mohli využívat.

Univerzita v Berkley

Nejen v extrémních podmínkách, ale přímo v našem těle

Dříve se uvažovalo o existenci těchto bakterií pouze v extrémních podmínkách s nedostatkem kyslíku. Například v hlubokých vodách, pod zemí apod. Následně se ale ukázalo, že elektrický proud jsou schopny generovat i některé bakterie ukryté přímo v našich střevech.

Bakterie

Jde zejména o bakterie kyseliny mléčné (Enterococcus faecalis), ale zřejmě i mnohé jiné druhy, například listérie. Některé bakterie způsobují závažná onemocnění, ale jiné se vyskytují i ve zdravých střevech.

Bakterie

Jak to funguje?

Bakterie určitých druhů dokážou vytvářet elektřinu na základě procesu zvaného EET. Ne, nejde o dosud netušené benefity elektronické evidence tržeb, ale o proces zvanýextracelulární elektronový transfer.

Právě vědecký tým z univerzity v Berkeley zjistil, že bakterie dokážou v případě pobytu v prostředí s nedostatkem kyslíku „odhazovat“ nadbytečné elektrony vytvářené jejich metabolismem. Elektrony jsou vylučovány ven z buněk a na povrchu následně mohou produkovat elektrický proud.

Bakterie

Jsou tu i úskalí

Uvedení teorií do nějaké přínosné praxe brzdí fakt, že je nesmírně obtížně vystihnout a vypočítat přesnou povahu elektrických vlastností buněk bakterií. Tyto buňky jsou mnohem menší než buňky lidí a jiných savců a v laboratorním prostředí je jejich růst extrémně obtížně dosažitelný.

Bakterie

Spása ale možná přijde z Massachusetts Institute of Technology neboli MIT, kde vědci vyvinuli speciální techniku umožňující výzkum i malých vzorků bakterií a měření jejich specifických vlastností včetně schopnosti vyrábět elektřinu.

 

Zdroj: Elektrina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás