"Celorepubliková energetická osvěta"

V Česku vzniká první fotovoltaická elektrárna bez jakékoliv podpory

V Česku vzniká první fotovoltaická elektrárna bez jakékoliv podpory

V Česku vzniká první fotovoltaická elektrárna bez jakékoliv podpory

V Česku začíná vznikat projekt první velké solární elektrárny, která se obejde bez jakékoliv podpory. Elektrárna o výkonu 200 kWp vyroste na střechách průmyslového parku v Moravském Písku. Náklady na přípravu, stavbu i provoz elektrárny by měly zcela pokrýt příjmy z prodeje elektřiny. Nový zdroj elektřiny vznikající v rámci pilotního projektu tak bude zcela konkurenceschopný výrobě z dalších zdrojů, jaké je hnědé uhlí nebo jádro.

Projekt využívá nejen propadu cen technologií, kdy náklady na fotovoltaické panely klesly za posledních deset let o tři čtvrtiny, ale staví také na schopnosti provozovatele komplexně pokrýt celou škálu činností, které s přípravou projektu elektrárny, její výstavbou a následným provozem souvisí, a to vše ve vlastní režii.

Vedle elektrárny v Moravském Písku by měly vznikat další solární projekty založené na čistě tržním principu prodeje elektřiny do sítě. Stavět by se měly na střechách průmyslových areálů nebo na průmyslově znečištěných lokalitách, takzvaných brownfieldech či jinak znehodnocených průmyslových plochách a rekultivovaných skládkách.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás