"Celorepubliková energetická osvěta"

EU kárá Česko. V čisté energii zaostáváme

EU kárá Česko. V čisté energii zaostáváme

EU kárá Česko. V čisté energii zaostáváme

České plány na zvyšování podílu čisté energie a ochrany klimatu nejsou dostatečné. Evropská komise do Prahy vzkazuje, aby podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě stoupl do roku 2030 alespoň na 23 procent.

Česko dosud podle MF Dnes počítalo s nárůstem pouze na 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu, které národní energeticko-klimatický plán zpracovalo, navíc sází především na to, že tohoto cíle dosáhne zejména díky čistější dopravě a teplárnám. Naopak pro výrobu elektřiny v zelených elektrárnách, tedy například fotovoltaických či větrných, projektují úředníci jen mizivý růst.

„Zatím si stojíme za naším cílem 20,8 procenta. Nevylučujeme, že ho můžeme ještě o něco zvednout, ale to budeme muset ještě důkladně probrat,“ komentoval výtky komise ministr průmyslu Karel Havlíček. Podle ministra je však na místě obezřetnost, protože současný stav odráží i masivní podporu fotovoltaických elektráren z minulosti.

Konec podpory velkých solárních elektráren
Svaz moderní energetiky spočítal, že navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 na Komisí požadovaných 23 procent by vytvořilo prostor pro výstavbu více než tří stovek větrných turbín a zhruba dvou tisíc megawatt nových solárních elektráren na střechách obytných budov, průmyslových podniků nebo brownfieldech.

Stát podle ministra ale nechce jít cestou další podpory pro velké soláry, která spolyká téměř tři desítky miliard korun ročně, nicméně z velké části končí u distribučních firem a k samotným provozovatelům se téměř nedostane.  „Na podpoře vydáváme každoročně 46 miliard korun, z toho jen pro soláry 28 miliard. Takovou cestu už si nemůžeme dovolit opakovat,“ podotkl. Na druhou stranu, malé střešní instalace podle něho má smysl podpořit.

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů kvůli zastaveným podporám dlouhodobě stagnuje, v posledních letech dokonce kvůli suchu a nižší výrobě ve vodních elektrárnách drobně klesl pod 13 procent. Fotovoltaické panely mají kvůli nezvládnuté podpoře v letech 2009 a 2010 mezi lidmi nevalnou pověst. Značný odpor v mnoha obcích existuje i proti větrným elektrárnám, nejčastějším argumentem je, že do krajiny nepatří.

Fotovoltaika je nejvýhodnější

Fotovoltaika by přitom mohla přispět ke splnění českého podílu v rozvoji obnovitelných zdrojů za nejvýhodnějších podmínek pro spotřebitele. Náklady na pořízení solárních elektráren přitom v posledních letech výrazně klesly a to až o 85 procent. V současnosti tak lze budovat nové solární elektrárny s požadovanou návratností investic i zcela bez dotací.

„Vzhledem k rekordně nízkým cenám, které dnes fotovoltaika dosahuje v aukcích v Německu, ale i třeba v Polsku, a k rychlosti, kterou lze solární parky stavět, bychom se jejímu dalšímu rozvoji ve velkém neměli už bránit ani u nás,“ dodává předseda Solární asociace Jan Krčmář.

Hnědé uhlí má nahradit jádro
S postupným uzavíráním nejšpinavějších zdrojů, tedy uhelných elektráren, se v Česku počítá. Země však ve své energetické bilanci do budoucna sází primárně na jaderné zdroje.

Jenže Evropský parlament v květnu schválil nařízení, podle nějž energie z jádra patří mezi špinavé zdroje. Neprodukuje sice žádné skleníkové zdroje, jenže není dosud dostatečně vyřešeno, co s jaderným odpadem. Dostavba jaderných bloků si přitom vyžádá desítky miliard korun, které ve finále zaplatí zákazníci v ceně elektřiny. Ta se za posledních 15 let zvýšila o 20 procent a letos zdražila v průměru o desetinu.

Komise navíc tvrdí, že Česko při výpočtu cíle obešlo evropskou legislativu, protože nebralo v úvahu aktuální stav, ale dávné plány. „Je to zvýšený tlak, že jsme byli příliš dobří, že jsme splnili cíle pro rok 2020 s předstihem,“ říká Havlíček. Komise kritizuje i to, že úředníci v materiálu nepropočetli náklady, které strategie snižování emisí vyvolá. Není tedy jasné, zda je navrhovaný postup i tím nejlevnějším.

Požadavky vycházejí ze strategie, na níž se Evropská unie shodla loni. Unie chce zajistit do roku 2030 zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 32 procent, zlepšit energetickou účinnost o 32,5 procenta a snížit emise nejméně o 40 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás