"Celorepubliková energetická osvěta"

Poslanci SPD a KSČM navrhli zrušit rozhodnutí o cenách elektřiny

Poslanci SPD a KSČM navrhli zrušit rozhodnutí o cenách elektřiny

Poslanci SPD a KSČM navrhli zrušit rozhodnutí o cenách elektřiny

Ústavní soud obdržel poslaneckou stížnost spojenou s návrhem na zrušení dvou loňských cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která zdražila elektřinu koncovým uživatelům.

Pod stížností je podepsáno 27 poslanců SPD, KSČM a také Jaroslav Foldyna zvolený za ČSSD. Předseda SPD Tomio Okamura už dříve novinářům řekl, že ceny energií narostly, aniž pro to byl právní důvod. Podle Okamury by se měly vrátit na úroveň roku 2018, uvedl server Aktuálně.cz. Cena elektřiny pro domácnosti se od začátku 90. let minulého století zvýšila osminásobně.

Úřad podle stěžovatelů ve dvou cenových rozhodnutích porušil energetický zákon, podle kterého má zejména chránit oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů a ne zvyšovat ceny v době, kdy roste i velkoobchodní cena silové elektřiny.

Kvůli rozhodnutím úřadu podle stížnosti stouply koncové ceny elektrické energie milionům lidí v Česku. To, že cenové rozhodnutí bylo velmi sporné, potvrzuje i skutečnost, že někteří členové vedení ERÚ ho odmítli podepsat. Ústavní soud stížnost zařadil mezi takzvané plenární věci, o kterých bude nejspíš rozhodovat sbor všech soudců, nikoliv jen některý ze tříčlenných senátů.

Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Vláda přímý vliv na cenu nemá, ERÚ je nezávislým úřadem. Nepřímo může kabinet ovlivňovat ceny výběrem členů rady úřadu nebo stanovením energetické politiky.

Analytici už dříve odhadli, že během letošního roku mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně. Důvodem je podle nich strmý růst velkoobchodních cen v loňském roce, způsobený mimo jiné zdražením emisních povolenek. Od začátku roku zdražili prakticky všichni dodavatelé.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás