"Celorepubliková energetická osvěta"

Média a politici pohřbili solární energetiku

Média a politici pohřbili solární energetiku

Média a politici pohřbili solární energetiku

Není pochyb o tom, že média mají obrovský vliv. Na základě informací z novin nebo z televize se vyhrávají volby, zvyšuje se hodnota firem nebo organizují úspěšné dobročinné sbírky, na druhou stranu odstupují politici, podniky krachují a nevinní lidé jsou trestně stíhaní.

 

O síle médií se na vlastní kůži přesvědčili i aktéři kauzy dvou chomutovských solárních elektráren. Na začátku byla rozsáhlá mediální kampaň odstartovaná sérií lživých reportáží v pořadu Reportéři ČT a na konci mnohaleté tresty odnětí svobody ve zmanipulovaných soudních procesech.

 

Na začátku bylo rozhodnutí ERÚ

Celý případ se odvíjí od rozhodnutí Energetického regulačního úřadu výrazně snížit garantovanou výkupní cenu elektřiny pro solární elektrárny uvedené do provozu po 31. prosinci 2010. To zapříčinilo na konci roku intenzivní stavební činnost, aby investoři do fotovoltaiky dokončili elektrárny včas, získali licenci a tedy i nárok na vyšší výkupní cenu. Stejně logicky postupovali i bratři Zemkové, jednatelé firem Saša-Sun a Zdeněk-Sun budujících dvě elektrárny, aby ochránili své miliardové investice. Elektrárny byly nakonec včas dokončeny a získaly licence. Jako mnoho podobných se ale následně staly terčem vyšetřování a žalob.

 

Zaměřeno na Chomutov

O případu licencí získaných na poslední chvíli pro dvě chomutovské solární elektrárny velmi intenzivně informovala média. K jejich zájmu nepochybně přispěla účast tehdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, která rovněž usedla na lavici obžalovaných. Bohužel, většina médií neinformovala objektivně a pravdivě.

Zčásti někdy možná i neúmyslně, protože případ je poměrně komplikovaný a většina novinářů jen přebírala informace odjinud a neověřovala si je.

 

Překrucování a mediální štvanice

Některá média a konkrétní redaktoři či reportéři z nějakého důvodu úmyslně šířili zcela nepravdivé informace o celém případu a účelově z něj vytvořili kauzu. Spustila se tak několik let trvající mediální štvanice, která zcela jistě ovlivnila vývoj případu a konečné nepochopitelné rozhodnutí soudců, na základě kterých si za údajnou přípravu podvodu bratři Zemkové vyslechli rozsudky odnětí svobody v trvání 6 let a 9 měsíců.

 

Jistě přispělo i zpolitizování celé věci. Řada politiků si na fotovoltaice přihřála svou polívčičku a využila ji ve snaze získat politické body. Přinesli několik laciných populistických proklamací, kterých se média chytila.  Označení „solární baron“ už v Česku pevně zakořenilo. Mírou negativity se může rovnat s výrazy „tunelář“ nebo „kmotr“. Běžně se hovoří o solární blamáži, o podvodu století, o solárním tunelu. Solární elektrárny jsou skoro sprostým slovem.

 

Energetická lobby na scéně

Významnou roli sehrála i snaha některých silných a vlivných skupin, které profitují ze současného nastavení energetického trhu v ČR, zdiskreditovat v očích veřejnosti obnovitelné zdroje energie a především fotovoltaiku. Podařilo se jim odvrátit pozornost například od vysokých cen elektřiny, které jsou daleko více ovlivněny zcela jinými faktory než příspěvkem na obnovitelné zdroje, ať už jsou to přemrštěné poplatky za přenosovou soustavu nebo třeba nevýhodné a neúspěšné investice ČEZ na Balkáně. Mezi tyto vlivné a mocné skupiny patří i atomová lobby, v jejímž zájmu je co nejvíce oslabit a potlačit sektor FVE a zajistit si podporu svého vlastního oboru, jehož je FVE přímým konkurentem.

 

Tisíce negativních zpráv

Od roku 2011 se v médiích objevilo více než několik tisíc negativních zpráv, které byly velmi nepřátelské vůči fotovoltaickým elektrárnám a celý obor zcela zdiskreditovaly. Zajímavé přitom je, že k bioplynovým stanicím, větrným elektrárnám, vodním elektrárnám, nebo třeba dotacím do zemědělství nebo do čehokoliv jiného média tolik kritická nikdy nebyla. Kvůli tomu všemu má solární energetika v Česku pověst něčeho drahého, podvodného, zkorumpovaného. Stala se symbolem korupce a zvýšených účtů za elektřinu.

 

Stále dokola se v médiích opakuje, že obnovitelné zdroje, a především fotovoltaika, z nás všech vysávají peníze, jsou neefektivní a jejich podpora slouží jen úzké vrstvě „solárních baronů“. Vznikl tak veřejný zájem na honu na solárníky stůj, co stůj. To, že v některých případech skutečně došlo k podvodům s licencemi pro některé solární elektrárny, které zcela prokazatelně nebyly dokončené nebo dokonce vůbec neexistovaly, je nepopiratelný fakt. Lavina ale smetla i chomutovské solární elektrárny, které dokončené byly.

 

Manipulace s fakty: V hlavní roli Česká televize a Reportéři ČT

Dominantní roli na počátku celého případu sehrála Česká televize a její pořad Reportéři ČT, který celou kauzu uměle vytvořil. Reportér David Havlík natočil během několika let sérii reportáží, ve kterých zcela vědomě manipuloval fakty a předkládal zkreslené, překroucené a vyloženě nepravdivé informace.
Ve všech svých reportážích například opakovaně tvrdil, že elektrárny nebyly ke dni udělení licence dokončené, a že tedy licence získaly podvodem. Tuto hypotézu pak přebírala i ostatní média
a o případu informovala jako o podvodu při získání licencí na nedokončené elektrárny v Chomutově.

 

Objevila se ale i média a někteří redaktoři, kteří si dali práci s tím komplikovaný případ nastudovat, proniknout do detailů a snažili se informovat objektivně a pravdivě. Výjimku tvořily například články v týdenících Ekonom nebo Euro. Byl jich ovšem jen nepatrný zlomek a v celkové mediální masáži jejich zprávy zcela zapadly nebo byly překřičeny masou ostatních médií.

 

Jak to bylo doopravdy?

O tom, jak to bylo s celým případem doopravdy, pojednává dokument Nebezpečné slunce reportéra Miroslava Pechury, který dopodrobna mapuje celou kauzu kolem solárních elektráren v Chomutově. Byl odvysílán v rámci publicistiky na několika televizních stanicích. Česká televize o něj zájem neprojevila. Je možné jej shlédnout i na YouTube pod názvem „Nebezpečné slunce“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás