"Celorepubliková energetická osvěta"

Česko jako kůl v plotě. Vetovalo konec fosilních paliv, levnou energii nechce

Česko jako kůl v plotě. Vetovalo konec fosilních paliv, levnou energii nechce

Česko jako kůl v plotě. Vetovalo konec fosilních paliv, levnou energii nechce

Česká republika spolu s dalšími čtyřmi zeměmi vetovala plán Evropské unie na přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Takzvané uhlíkové neutrality chtěla evropská sedmadvacítka dosáhnout do roku 2050.

Česko sice s útlumem fosilních paliv rovněž počítá v platné Státní energetické koncepci, vedle obnovitelných zdrojů ale sází zároveň na jadernou energetiku. Podle ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka navíc chybí podpora obnovitelných zdrojů a jejich podíl na výrobě elektřiny tak od roku 2013 stagnuje na 13 procentech. Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně odmítá otevřít prostor pro výstavbu nových fotovoltaických elektráren.

Hrozí, že zůstaneme sami

Česku tak hrozí že se ocitne se svým pohledem stále více osamocené. „Nejsou to jenom progresivní státy, které chtějí postupně dekarbonizovat svou ekonomiku, například svou vizi postupného útlumu fosilních paliv přijalo Španělsko, Dánsko, ale také další státy po světě – tak jsou to také firmy, například jako Facebook, Apple, Google a další technologičtí giganti, kteří se zavázali, že budou pokrývat své obchodní operace pomocí obnovitelných zdrojů. A některým se to již daří dnes,“ podotkl Sedlák pro Český rozhlas Plus.

Čeká se na restart obnovitelné energetiky

Česko podle Sedláka potřebuje  restartovat obnovitelnou energetiku a otevřít prostor pro to, aby se mohla znovu rozvíjet. Mimo jiné i proto, že nabízí velmi ekonomicky zajímavou elektřinu. Cena solárních panelů poklesla  za posledních 10 let o 80–90 % a levné jsou také větrné turbíny.

Stát by měl proto přijít s nástroji, které znovu otevřou prostor právě pro výstavbu nových obnovitelných zdrojů. Například v Německu je již od roku 2015 vyzkoušený systém takzvaných aukcí nových kapacit, ve kterých zájemci o výstavbu fotovoltaických elektráren soutěží o podporu.

A díky tomuto tržnímu principu, kdy jsou realizovány jenom ty ekonomicky nejzajímavější solární elektrárny, se dostala cena zhruba na nějakých 50 euro na megawathodinu, což je téměř na úrovni silové ceny elektřiny na burze.

„Proč ten nejlevnější zdroj nechce v ČR rozvíjet?“

„Česká republika tento systém zatím nevyužívá, na ministerstvu průmyslu a obchodu je nadraftovaná novela zákona o podporovaných zdrojích, ale bohužel například právě solární energetika je z tohoto opatření vynechána. Nerozumíme tomu přístupu, proč ten nejlevnější zdroj nechce v ČR rozvíjet,“ dodal Sedlák.

Přesto díky klimatickým změnám se loni výkon solárních elektráren zvýšil o 10 až 12 procent a mohl by dál růst. Soláry navíc stále častěji vznikají i bez podpory na střechách domů a nezabírají zemědělskou půdu.

Jádro je drahé

Příklon k jaderným reaktorům je podle Sedláka velmi drahé řešení, na které se musí nalézt potřebné prostředky. Zároveň se ukazují určité problémy výstavby nových reaktorů, například ve Finsku, Francii, kde se prodlužuje doba dobudování a rostou  náklady.

Stejné případy lze nalézt také ve Spojených státech, kde některé projekty byly zastaveny. Česko sice deklaruje, že se této negativní zkušenosti pokusí maximálně vyhnout, ale v dostavbě jaderných bloků Temelína i Dukovan je stále na počátku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás