"Celorepubliková energetická osvěta"

Případ dostavby jaderné elektrárny ve Francii varuje i Česko

Případ dostavby jaderné elektrárny ve Francii varuje i Česko

Případ dostavby jaderné elektrárny ve Francii varuje i Česko

Zatímco český stát pomalu rozjíždí obří projekt dostavby jaderných elektráren Temelín a Dukovany, v jiných zemích by byli vládní představitelé nejspíše rádi, kdyby se pro jádro nikdy nerozhodli. Je to například Francie, velký zastánce jaderné energetiky, který má v současnosti velké problémy s dostavbou jaderné elektrárny Flamanville.

Vláda v reakci na nedávné rozhodnutí francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost nařídila audit elektrárny. Zjištění regulátora ohledně špatných svarů kontejnmentu dostavbu prodlouží o dalších několik let.

Problematické svary jsou ovšem v této fázi stavby již nedostupné. Kontejnment by se musel znovu obnažit, což by samozřejmě znamenalo výrazné zdržení a prodražení stavby řádově zřejmě o stovky milionů eur.

Majitel elektrárny, francouzským státem majoritně vlastněná EDF, nabízel, že svary opraví během pravidelných odstávek za provozu elektrárny v roce 2024, aby se harmonogram dále neposouval, jaderný dozor ovšem nepřesvědčil. Znamená to, že zavážení paliva původně plánované již na letošní rok se posune zřejmě do roku 2022.

Zdržení víc než 10 let

Flamanville je skutečně varovaným příkladem problémů při stavbě jaderných zařízení. V roce 2007, kdy byla stavba nového bloku elektrárny započata, se termín dokončení odhadoval na rok 2012. Již nyní se zdá prakticky jisté, že zdržení bude více než deset let.

Poslední odhad nákladů na dostavbu elektrárny byl zveřejněn v červenci 2018, kdy společnost zvýšila náklady na dostavbu o 400 milionů eur. Celkové náklady tak stouply na 10,9 miliardy eur (původní odhad činil 3 miliardy). Vzhledem k plánovanému prodloužení doby stavby o cca tři roky lze očekávat, že celkový účet bude ještě vyšší, a to o vyšší stovky milionů eur a dle některých odhadů až miliardy eur.

Česká vláda před týdnem rozhodla, že investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ – EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Výstavbu bude platit ČEZ ze svých tržeb, tedy plateb zákazníků za elektřinu. Že se dostavba nezpozdí nebo dodatečně neprodraží ale v tuto chvíli nikdo nedokáže zaručit.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás