Chvaletice mohou znečišťovat ovzduší dál, mají výjimku od úřadu
Pardubický krajský úřad poslední den před prázdninami schválil výjimku, podle které se na Chvaletickou elektrárnu, která je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v zemi, nebudou vztahovat dva nové emisní limity.
Proti výjimce se zatím sešlo šest odvolání, podle nichž úředníci rozhodovali formalisticky a místo boje za co nejčistší ovzduší šli na ruku majiteli elektrárny, miliardáři Pavlu Tykačovi. Věc nyní putuje na ministerstvo životního prostředí. Jeho verdikt bude podle týdeníku Respekt precedentní v tom, jak velké nároky bude Česko na velké uhelné zdroje klást. To ovlivní i tempo jejich útlumu. Konec uhlí by vzhledem k ohrožení klimatu bylo vhodné spíš urychlit, dosavadní dění tomu však moc nenahrává.
Chvaletice jedou na plný výkon
Chvaletická elektrárna měla být již touto dobou mimo provoz. Místo toho jede na plný výkon a loni po 40 letech života zlomila všechny předchozí výrobní rekordy a podle posledního vývoje má před sebou ještě dlouhou, nekomplikovanou budoucnost.
Kvůli dopravě uhlí z Mostu do Chvaletic komunisté nechali vybudovat dva přístavy a splavnit Labe až do Pardubic. V devadesátých letech se doprava přesunula na koleje a chvaletický přístav ztratil význam. Podobný osud se rýsoval i před neprakticky umístěnou stárnoucí elektrárnou. V roce 2011 ČEZ oznámil její konec. Přihlásil se ale Tykač, tou dobou již majitel mosteckých dolů, a za čtyři miliardy ji koupil. Pro ČEZ byly Chvaletice spíš vyrovnávací zdroj, Tykač je však rozjel na plný výkon. Částečně je i zmodernizoval. Zpřísňování regulí pro pálení uhlí je však nyní striktnější, než čekal.
Neplní dva limity z 25
Nové normy vyhlásila Evropská komise před dvěma lety. Platit začnou v roce 2021. Třetí největší tuzemská uhelná elektrárna se hájí, že z 25 limitů neplní jen dva. Právě na ty dostaly výjimku. U emisí rtuti budou smět limit překračovat více než trojnásobně, a to až do roku 2027. Úřad výjimku formuloval tak, jak elektrárna chtěla, jen zkrátil požadovanou lhůtu o dva roky. U normy na oxidy dusíku žádosti plně vyhověl – strop na emise zvedl o 11 procent až do roku 2029.
Elektrárna šetří
Elektrárna v žádosti přiznala, že teoreticky by plnění limitů zařídit šlo. Znamenalo by to ale investovat navíc 1,6 miliardy korun, prodloužit odstávky, zdražit si provoz a ještě odepsat poměrně nedávnou investici za 240 milionů, která by nyní přišla vniveč. V žádosti o výjimku stojí, že „výše nákladů by nebyla přiměřená přínosům pro životní prostředí“. Odpůrci argumentují tím, že přínosy nikdo pořádně nespočítal a že nepřiměřenost je spíš v tom, jak jeden z nejbohatších lidí šetří.
Lhůta dva měsíce
Ministerstvo má na svůj verdikt dva měsíce. Bude důležitý i pro to, jak se k plnění limitů postaví u svých zdrojů ČEZ. Nebo Tykač, pokud na konci roku získá od ČEZ podle plánu další, ještě starší a větší elektrárnu v Počeradech.
(obrázek ze zdroje: oenergetice.cz)