"Celorepubliková energetická osvěta"

Stát nestíhá vyřizování dotací na střešní fotovoltaiku

Stát nestíhá vyřizování dotací na střešní fotovoltaiku

Stát nestíhá vyřizování dotací na střešní fotovoltaiku

Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Stát sice vypsal již dvě dotační výzvy na budování střešních fotovoltaických panelů a na konec roku chystá další, žádosti z té poslední uzavřené loni v dubnu však stále nestíhá vyřizovat.

Z celkem 353 podaných projektů bylo zatím schváleno a vyhodnoceno 233. Vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace má 93 projektů, uvedla pro Mladou frontu dnes mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Program je moc složitý

Problém tedy nejsou chybějící evropské peníze ani zájem podnikatelů, ale to, že je ministerstvo zaplaveno žádostmi. Od podání žádosti to může trvat i dva roky.  Celý operační program je podle zúčastněných příliš složitý, i menší firmy musejí podstoupit stejné papírování jako ty větší. Vyřízení dotace trvá zhruba rok, o dalšího až půl roku vše prodlužuje vyjádření stavebního úřadu. Je také poměrně vysoké procento neúspěšných žádostí kvůli nejasnostem v předchozí výzvě.

Zájem mají výrobní podniky

Podnikatelům by přitom peníze na pořízení panelů ulevily při platbách za elektřinu. Díky dotaci lze zkrátit návratnost projektu zhruba na polovinu. Nejčastěji mají o střešní fotovoltaiky zájem výrobní podniky, případně firmy, které potřebují udržovat stálé prostředí, jako sklady potravin či chladírenské provozy. Obvykle jde o firmy s větší spotřebou elektrické energie, společnosti s denním provozem, kde sluneční energie může výrazně snížit náklady.

Ministerstvo sice nyní novou výzvu pro předkládání projektů na úspory energie vypsalo, panely na střechy si ale podnikatelé mohou pořídit jen v případě, že zároveň provedou další úsporné opatření – třeba zateplí budovu či vymění okna. Jenže to je mnohde náročné nebo zbytečné.

Pravidla by se měla zjednodušit

Solární asociace se snaží ministerstvo přesvědčit, aby se v příštím programovém období podmínky pro získání evropských dotací zjednodušily. Dnešní podmínky vyžadují, aby se fotovoltaika instalovala na střechu. Je to důsledek solárního boomu, kdy se stále úřady bojí, že zase vyrostou panely na polích. Střechy podle solárníků nemusí být dogma a panely by mělo být možné položit i mimo ně, například na užitkové plochy, které mohou být pro získání energie ze slunce výhodnější než střecha budovy.  Zároveň by se měla zrychlit administrativa. Ukazuje například hladce běžící program Nová zelená úsporám, v němž mohou o dotace na fotovoltaiku žádat občané. Kvůli tomu by ale zřejmě musel stát vyjednat výjimku v Bruselu, program Nová zelená úsporám není placen z evropských, ale z „českých“ peněz, přesněji z výnosů z prodeje emisních povolenek.

Dotace na obzoru


Podnikatelé by se přesto nakonec mohli dotací dočkat. Na konec roku 2019 se připravuje III. výzva pro fotovoltaické elektrárny bez akumulace s alokací zhruba 500 milionů korun. V případě zájmu se navíc mohou ještě přesunout nevyčerpané peníze z aktuálně vyhlášené výzvy. Aktuální alokace programu úspory energie je 17,3 miliardy korun. Z nich je 16 miliard určeno na investiční dotace. Z toho 6,1 miliardy již má vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace a 2,2 miliardy již byly proplaceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás