"Celorepubliková energetická osvěta"

Dostavba jaderných bloků vyjde na dvakrát 150 miliard nebo také bilon korun

Dostavba jaderných bloků vyjde na dvakrát 150 miliard nebo také bilon korun

Dostavba jaderných bloků vyjde na dvakrát 150 miliard nebo také bilon korun

Vláda ani ČEZ dosud neprozradily žádné číslo, kolik bude stát dostavba jaderných bloků Temelína a Dukovan. Podle insiderů spolehlivé propočty neexistují. Neoficiálně představitelé české jaderné politiky hovoří o ceně kolem 150 miliard korun za reaktor, což je podstatně méně, než za kolik se staví v jiných evropských zemích.

Nezávislí experti namítají, že méně než 200 miliard je čirá fantazie, horní odhady šplhají přes bilion korun. I kdyby ČEZ podle časopisu Respekt dokázal postavit plánované bloky, buď dva v Dukovanech, nebo jeden v Dukovanech a jeden v Temelíně, s cenovkou 150 miliard za každý, náklady budou zhruba stejné jako aktuální tržní hodnota firmy. Už jen z toho vyplývá, jak rizikový projekt to pro ČEZ je.

 

Riziko je cena elektřiny

Další nejistotu představuje budoucí cena elektřiny. Ta  v posledních třech letech rostla a až Německo odstaví v roce 2022 své zbývající jaderné elektrárny, poroste zřejmě ještě výrazněji. Propočty nezávislých analytiků však hovoří o tom, že nový blok by se v Česku vyplatil až při cenách elektřiny skoro třikrát vyšších, než jsou ty současné.

Definitivní rozhodnutí nepadlo

Vláda zatím jen rozhodla, že reaktory postaví ČEZ, přesněji jeho dceřiné firmy, pomocí bankovních půjček. ČEZ by si přál, aby reaktory nakonec financoval stát a náklady přenesl na občany, buď prostřednictvím daní, nebo cen elektřiny. Konečné rozhodnutí o stavbě nových bloků má padnout až kolem roku 2025 či později a je možné, že vláda projekt nakonec zruší – poté co budou utraceny stovky milionů za přípravy a poradenství.

Objevují se otázky, co za příklonem Česka k jádru stojí. Zda jde o snahu přihrát zakázky konzultačním firmám, snaha o zapojení ruského dodavatele do samotné výstavby, nebo přesvědčení vládních expertů, že právě jádro představuje tu nejlepší budoucnost.  Přitom podpora obnovitelných zdrojů a náhrada ropy elektřinou by energetickou bezpečnost země zvýšila mnohem víc než atom. Elektřinu lze dovézt snadno, zato většina ropy pochází z nestabilních či jinak problematických oblastí.

Budoucnost je v malých reaktorech

Nejpodivnější na současné patové situaci, kdy vláda nutí ČEZ do nereálného projektu, ale je, že moudří zastánci jaderné energie by postupovali jinak. Místo aby ji v očích veřejnosti zdiskreditovali stavbou velkých bloků, které jsou neuvěřitelně drahé a do elektrických sítí budoucnosti se nehodí, prodloužili by životnost elektrárny v Dukovanech o deset let, do roku 2047. Tím by získali čas a mohli by počkat, jestli se v příští dekádě podaří dokončit vývoj ekonomičtějších a technologicky vhodnějších malých reaktorů. Ty by mohly představovat rozumnější cestu pro zemi, která se chce zbavit uhlí a svůj energetický mix založit na jádru a obnovitelných zdrojích energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás