"Celorepubliková energetická osvěta"

Většina radních ERÚ šla na ruku firmám, na které měli dohlížet

Většina radních ERÚ šla na ruku firmám, na které měli dohlížet

Většina radních ERÚ šla na ruku firmám, na které měli dohlížet

V Česku klíčí nebývalý skandál s mezinárodním přesahem. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v minulých dnech inicioval ve vládě odvolání tří z pěti členů rady Energetického regulačního úřadu. Radní Vladimír Outrata, Vladimír Vlk a Jan Pokorný měli jít na ruku firmám, na které měli dohlížet.

Velcí hráči na energetickém trhu tak mohli vykázat větší zisky na úkor spotřebitelů. Tedy přesně opak toho, kvůli čemu byli do čela ERÚ vládou v červnu 2017 vysláni.

O vlivu firem na radní jsou nezvrtané důkazy

Podle ministra existují nezvratné důkazy, že radní přijímali a vyžadovali pokyny od třetí osoby, čímž jednali v jejím tržním zájmu. Postupně se ocitli daleko za hranou a ztratili veškeré zábrany. Důkazy několik měsíců shromažďovaly bezpečnostní složky v přísně utajeném režimu. Trestní oznámení na radního Vlka už vyšetřuje policie.

Regulátor bez důvěry

Regulátor trhu tak podle Lidových novin ztrácí důvěru nejen účastníků trhu, kterým dotčení úředníci nešli na ruku, ale i milionů občanů a statisíců firem, jimž není jedno, kolik zaplatí za elektřinu, plyn a teplo. Zpráva také jistě zaujme nejen příslušné úřady v Bruselu, ale i zahraniční investory.

Na obzoru je šetření Evropské komise

Podle bývalé šéfky ERÚ Aleny Vitáskové dohled nad energetickým trhem selhal a věc by měla skončit trestním oznámením a šetřením u Evropské komise.

Jednání členů rady poškodilo nejen spotřebitele, kteří zřejmě platili vyšší ceny, ale i ostatní hráče na trhu. Nejisté regulatorní podmínky mohou znamenat velké žaloby regulovaných subjektů. Mohou se obávat, že regulace je nastavená jinak, než by měla, a mohou se cítit poškozeny. Navíc například RWE a Innogy jsou v procesu prodeje a zmanipulované regulatorní podmínky mohou mít obrovský dopad do hodnoty prodávané firmy.

Nefunkčnost českého regulátora má dopad na evropský energetický trh. Vitásková bude podle svých slov s evropskými orgány na vyšetřování spolupracovat. Sama již dříve iniciovala ústavní stížnost na regulované ceny energie, protože se domnívá, že byly stanoveny vyšší, než být měly.

Co je ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) dohlíží v Česku na elektřinu, plyn a teplo. Určuje pravidla na trhu a stanovuje regulované složky ceny. Prakticky každá česká domácnost a firma pociťují rozhodnutí úřadu na svých platbách za energie.

Naopak regulované firmy pociťují kroky úřadu na výši svého zisku. I drobná rozhodnutí mohou ovlivnit miliardy, které vydělají či nevydělají. Úřad dohlíží i na podporu obnovitelných zdrojů energie. Stanovuje, koho se podpora týká a kolik peněz může dostávat. Ročně jde o desítky miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás