"Celorepubliková energetická osvěta"

Spalování uhlí v elektrárnách se vyplácí stále méně

Spalování uhlí v elektrárnách se vyplácí stále méně

Spalování uhlí v elektrárnách se vyplácí stále méně

Výroba elektřiny z hnědého uhlí stále v Česku tvoří přes dvě pětiny její celkové spotřeby. Využití tohoto neekologického zdroje se ale vyplácí stále méně. Rostoucí cena emisních povolenek, která se za poslední rok zdvojnásobila, prodražuje provoz.

Před provozovateli rovněž stojí velké investice, aby dostáli ekologickým požadavkům, jinak po roce 2022 skončí. Situace je jasně vidět na elektrárnách, které nemají vlastní zdroj uhlí. Většina z nich je ve ztrátě nebo se potýká s propadem zisku.

Bez vlastního uhlí to už nejde

Provozování vlastní elektrárny i dolu jedním vlastníkem je pro ekonomičnost obou stran klíčové. Ukazují to výsledky firem Severní energetická a Vršanská uhelná, patřících do skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače.

Obě měly loni dohromady ztrátu 456 milionů. Na elektrárnu Chvaletice, jež také patří Tykačovi a jde do ní uhlí z jeho dolů, však připadl zisk 713 milionů. Proto je pro Tykače zásadní, jak dopadne uhelný obchod roku, jímž je dříve dojednaný prodej elektrárny Počerady z rukou ČEZ, která je hned vedle vršanského lomu.

Výrazný pokles zisku – z 527 na 252 milionů – měla loni nejmenší tuzemská těžební firma Sokolovská uhelná. Ta dodává uhlí hlavně pro svoje elektrárny Vřesová a Tisová. Především druhá elektrárna by potřebovala pro budoucí provoz výrazné modernizační investice, jinak nesplní požadované ekologické limity.

ČEZ čeká příští rok odstávka uhelných bloků

Hnědého uhlí se v Česku loni vytěžilo přes 39 milionů tun. Více než polovina připadla na Severočeské doly, které vlastní ČEZ. Jeho doly mohou na základě rozhodnutí vlády z roku 2015 prolomit v oblasti lomu Bílina těžební limity. Firmě ale také po roce 2020 klesne odbyt uhlí, protože ČEZ odstaví několik uhelných bloků v Prunéřově a Mělníce, které ročně spálí čtyři miliony tun uhlí.

Rozhodne komise

O budoucnosti spalování uhlí v tuzemských elektrárnách rozhodne vládou ustanovená komise. První zasedání proběhne do konce srpna. V Německu podobná komise rozhodla, že se uhlí přestane využívat koncem roku 2038. Elektřinu z uhlí mají nahradit obnovitelné zdroje energie, které však vláda dosud příliš nepodporovala. Stále je otevřená otázka dostavby dvou jaderných bloků Dukovan nebo Temelína, což je jednak investičně velmi náročné, navíc vyvstává otázka, co s dalším vyhořelým jaderným palivem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás