"Celorepubliková energetická osvěta"

Praha chce polovinu energie ve svých firmách z obnovitelných zdrojů

Praha chce polovinu energie ve svých firmách z obnovitelných zdrojů

Praha chce polovinu energie ve svých firmách z obnovitelných zdrojů

Hlavní město a především Pražská energetika (PRE), o niž se Praha dělí s německým koncernem EnBW, zvažují, jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů u spotřebovávané elektřiny. 

V klimatickém závazku, který radní vyhlásili na konci června, se předpokládá stavba nových provozů, aby do roku 2030 pokryly alespoň polovinu spotřeby městských organizací z obnovitelných zdrojů. Celkově by si měla Praha vyrábět sama asi desetinu spotřebovávané elektřiny.

Nové panely na střechách městských budov

PRE chce podle deníku Právo přistoupit k nákupům, akvizicím a vlastní instalaci solárních panelů, které by mohly být například na střechách městských budov. Předpokládá se, že provozování fotovoltaických systémů se v budoucnu stane ekonomicky návratným. Smysl to podle radních dává u PRE, která dodává proud do vlastní sítě.  Za elektřinu z obnovitelných zdrojů zaplatí město řádově o jednotky procent více.

Může za to elektromobilita

S rozvojem obnovitelných zdrojů má v Praze souviset elektromobilita. Její ekologický význam bývá napadán kvůli tomu, že jezdí elektromobily na elektřinu z uhlí. Pokud by byl proud z obnovitelných zdrojů, kritika by odpadla. Pro elektromobily je nutné vybudovat infrastrukturu, zejména nabíjecí stanice.

Dnes je nabíječek v Praze 250 a to by pro prudký nárůst elektromobility nestačilo. Podle radních nelze vyloučit, že v roce 2030 může v Praze a jejím okolí jezdit kolem 100 tisíc aut na elektrický pohon. „Na to není Praha absolutně připravená,“ uvedl radní Jan Chabr, podle něhož je třeba mít nejméně pět tisíc nabíjecích míst.

Praha řeší zálohy
Praha zároveň řeší záložní zdroje pro případ velkého výpadku elektřiny, tzv. blackoutu. Metropoli zatím jistí hlavně elektrárny na východě a jihu země čili výroba z uhlí, vody a jaderného paliva. Potřebovala by však další záložní zdroj západním směrem. Odborníci Alpiqu, ČEZ Distribuce a elektrotechnické fakulty ČVUT proto řeší, jak nejlépe dostat výkon kladenské elektrárny přímo do Prahy.

Protože je ale potřeba postavit nové vedení katastrem středočeských obcí a bylo by třeba, aby změnily své územní plány, lze případnou realizaci čekat zhruba za pět let. Kladenská elektrárna je ale tepelná. „Uhlí je primárním palivem, které je převáděno moderní technologií na elektřinu a páru,“ charakterizovala svůj provoz v největším středočeském městě společnost Alpiq.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás