"Celorepubliková energetická osvěta"

Energetický regulační úřad má na triku sporná rozhodnutí

Energetický regulační úřad má na triku sporná rozhodnutí

Energetický regulační úřad má na triku sporná rozhodnutí

Regulátora energetického trhu, Energetický regulační úřad, v posledním roce a půl provází řada podezřelých rozhodnutí. Podezření, že radní rozhodují ve prospěch jistých zájmových skupin a nikoliv v zájmu spotřebitelů, vyústilo v nedávné odvolání tří z pěti radních vládou na popud ministra průmyslu Karla Havlíčka.

 

Pomáhali Křetínskému

Vše podle týdeníku Euro začalo na konci roku 2017, kdy radní blokovali stavbu česko-rakouského plynovodu BACI. Na jeho nerealizaci má vážný zájem jak slovenská vláda, tak skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského.

Loni v květnu úřad zrušil rozhodnutí o pokutě pro firmu České teplo v kauze dodávek do pražské Thomayerovy nemocnice. Jedná se o případ, který byl za předchozího vedení vyhodnocen jako evidentní předražení. Skupina později zastavila cenové kontroly i v dalších teplárnách. Například v Ostrovské teplárenské, která si do cen tepla započítává náklady na reklamu a na penzijní připojištění zaměstnanců.

Další sporné zásahy následovaly v závěru loňského roku. Rada ERÚ třemi hlasy z pěti schválila jak sporné navýšení regulovaných tarifů za distribuci elektřiny, tak navýšení dotací pro teplárny za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Teplárny poslední dobou trápí zdražování emisních povolenek, které fungují jako penále za vypouštění skleníkových plynů.

Začaly proto hrozit zdražením a domáhaly se na státu kompenzací. Úřad je nejdřív odmítl s tím, že povolenky jsou dobrým nástrojem, aby výroba byla co nejčistší. Potom však zaúřadovala zmíněná trojice, která zpravidla držela při hlasování v radě pohromadě, a kompenzace prosadila.

 

Odvolaná trojice

Odvolaný radní Vladimír Vlk se vždy prohlašoval za odborníka na energetiku; když však zkusil v oboru podnikat, skončilo to bankrotem, exekucí a podmínečným trestem za poškození věřitele. Kariéru udělal hlavně díky svému působení v ČSSD, kde se vlísal do přízně Milana Urbana a dalších vlivných lidí.

O povaze bývalého předsedy Rady ERÚ Vladimíra Outraty asi nejlépe vypovídá přezdívka Glum. Zdroje z oboru uvádějí, že měl svého páníčka (v jisté energetické skupině), kterému věrně sloužil. Jejich souputník Jan Pokorný byl natolik nevýrazný, že o něm nelze říci nic více než to, že vždy držel partu s Vlkem a Outratou.

Tato trojice hlasovala společně a názory dvou zbývajících členů Rady ERÚ opakovaně ignorovala. Vyhozené radní podle týdeníku Respekt potopilo také to, že prováděli nepřípustný nátlak na nižší úředníky ERÚ a že si nechávali od firem v energetice vylepšovat mediální obraz.

 

Nástupci

Noví radní budou mít spoustu práce, aby zdevastovanému úřadu vrátili ztracenou prestiž. Samozřejmě, lze si podle Eura představit vhodnější kandidáty, ale Stanislav Trávníček, Petr Kusý a Martina Krčová byli zřejmě ti nejlepší ze skupiny, která se o volné místo v Radě ERÚ přihlásila.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás