"Celorepubliková energetická osvěta"

Proč platíme stále více za elektřinu aneb nesmyslná distribuční přirážka

Proč platíme stále více za elektřinu aneb nesmyslná distribuční přirážka

Proč platíme stále více za elektřinu aneb nesmyslná distribuční přirážka

Proč se nám zdá nesmyslná? Pouze kvůli její výši. Z různých médií se stále dozvídáme, že za vysokou  a stále rostoucí cenu elektřiny mohou vodní elektrárny, solární elektrárny, větrné elektrárny a další podporované tzv. obnovitelné zdroje. Skutečnost je ale, jako vždy, jiná, stačí se podívat na jednu konkrétní fakturu a % jednotlivých položek z celkové fakturované částky:

24,88% platba obchodníkovi s elektřinou (vč. daně z elektřiny) za dodanou elektřinu, kterou  můžete, jako zákazník, ovlivnit jednáním s obchodníkem,

71,12% je poplatek distributorovi, který může ovlivnit pouze Energetický regulační úřad (ERÚ),

2% jsou systémové služby ČEPS a poplatek operátorovi trhu OTE, které stanoví ERÚ

a necelá 2% činil poplatek na všechny podporované obnovitelné zdroje POZE, který je stanoven zákonem, někdy nazývaný „zelená daň“.

 

A nakonec si k tomu všemu stát „přirazí“ svých 21% DPH.

Vyúčtování téměř 3/4 části faktury ve formě poplatku distributorovi je pro odběratele skutečnou „černou dírou“, do které nevidí a asi nikdy neuvidí, i když právě poplatek za distribuci tvoří největší část faktury. Např. v Německu je ale poplatek za distribuci podstatně nižší. Český zákazník musí proto spoléhat na ERÚ, že opravdu chrání jeho oprávněné zájmy a nedopustí zneužití lokálního monopolu distributorem. Pokud se pak ale dočteme, že údajně členové Rady ERÚ nezákonně postupovali v zájmu distributorů a proto je vláda musela nahradit těmi, kteří budou hájit zájmy zákazníků, otázka zní: O kolik a kdy nová Rada ERÚ sníží distribuční poplatky a tedy i faktury pro zákazníky?

 

Ivan Noveský Institut pro energetiku z.s.

One thought on “Proč platíme stále více za elektřinu aneb nesmyslná distribuční přirážka

  1. Kdo s tím kdy něco udělá ? Hlavní slovo má dnes zisk a vytřískat z lidí co nejvíc peněz. Elektřina, plyn, voda, bydlení, potraviny … Veškerá možnost, že elektřinu, plyn i vodu může distribuovat více firem (hodně zahraničních) je jen podvod, kdy si každá snaží nahrabat co nejvíc. Zaplacení politici rádi udělají nevýhodné smlouvy jako to bylo i u vody, kde starost o trubky nechali městům a co se prodává, voda, to dali zahraničním firmám, které ceny šroubují dle libosti. Totéž u elektřiny a plynu. Zvlášť v současné době, kdy ČR vysychá (příčiny jsou jiná kapitola) a voda je čím dál cennější. Shrnul jsem to všechno dohromady, nezlobte se, že nepíši jen o elektřině, ale má to společný základ – naše politiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás