"Celorepubliková energetická osvěta"

Vláda připravuje zdanění vytápění uhlím a plynem

Vláda připravuje zdanění vytápění uhlím a plynem

Vláda připravuje zdanění vytápění uhlím a plynem

Česká vláda připravuje zdanění topení uhlím a plynem. Tato takzvaná  uhlíková daň má vést ke snižování emisí skleníkových plynů, ke kterému se Česko v EU zavázalo, i pro menší zdroje emisí.

Ty velké jsou již zdaněné prostřednictvím emisních povolenek.  Návrhem ministerstva životního prostředí by se měl kabinet zabývat na konci září.

 

Daň má lidi odradit od spalování uhlí v kotlích

Daň podle Mladé fronty Dnes má lidi a podniky odradit zejména od využívání uhlí. To produkuje z běžně užívaných paliv nejvíc CO2 na tunu paliva. „Dospěli jsme k názoru, že by bylo vhodnější případně uvažovat o zdanění negativních externalit, tedy aby platili ti, co znečišťují životní prostředí,“ uvedla v rozhovoru pro MF Dnes ministryně financí Alena Schillerová. Nedotklo by se to dálkového vytápění, protože teplárny už daň platí – v emisních povolenkách a promítají ji do svých cen.

 

Stejné podmínky pro všechny

Jedním z argumentů zaznívajících ve prospěch zavedení uhlíkové daně je narovnání konkurenčního prostředí. České teplárny aktuálně čelí hrozbě odpojování odběratelů od dálkového vytápění.

Může za to rychlý nárůst cen tepla v posledních dvou letech způsobený z velké části zdražením emisních povolenek. Ty musí teplárny a další velcí vypouštěči CO2 nakupovat, aby kompenzovali způsobené emise. Aktuálně se jedná o 267 podniků, převážně elektráren, tepláren a energeticky náročných provozů typu ocelárna.  Někteří odběratelé si spočítali, že domovní kotelna je levnější. Teplo z ní totiž neprodražují žádné povolenky.

 

Výnos až 17 miliard

Podle jedné ze studií pro ministerstvo životního prostředí  by se na dani vybralo nejméně tři a nejvíc 17 miliard ročně, podle sazby. Umírněný scénář počítá s uhlíkovou daní 15 eur za jednu vypuštěnou tunu CO2. To by v praxi znamenalo, že v rodinném domku, kde se topí v klasickém kotli na uhlí, by daň přišla na zhruba 4,5 tisíce korun ročně, v případě účinnějšího kotle na zemní plyn by to bylo 1300 korun.

 

Tři roky práce

Na zavedení uhlíkové daně pracují tři ministerstva už zhruba tři roky. Ministerstvo životního prostředí má za úkol vyčíslit dopady uhlíkové daně na životní prostředí, ministerstvo průmyslu na konkurenceschopnost podniků a ministerstvo financí na státní kasu.

Resort životní prostředí pak celou věc garantuje a předloží do vlády, což by mělo být už příští měsíc. Premiér Andrej Babiš i ministr životního prostředí Richard Brabec ale počítají s tím, že daň začne platit až v dalším volebním období. Uhlíkovou daň zavedla Francie a další zhruba desítka zemí v Evropě, nejnověji o ní uvažuje Německo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás