"Celorepubliková energetická osvěta"

Soud v Polsku zastavil výstavbu uhelné elektrárny

Soud v Polsku zastavil výstavbu uhelné elektrárny

Soud v Polsku zastavil výstavbu uhelné elektrárny

Okresní soud v polské Poznani zneplatnil na popud ekologů rozhodnutí o výstavbě nového bloku uhelné elektrárny Ostroleka, kterou chystaly polostátní firmy  Enea a Energa za v přepočtu 35 miliard korun. 

Organizace ClientEarth si pořídila několik akcií jednoho z investorů, firmy Enea, a  zažalovala pak rozhodnutí valné hromady o výstavbě s tím, že projekt je prodělečný a mohl by poškodit menšinové akcionáře. A soud jim dal za pravdu. Rozhodnutí ještě podle Hospodářských novin  není definitivní, Enea se stále může odvolat.

 

Inspirace pro Česko?
Podle neziskové organizace postrádá výstavba v době klimatické krize, rostoucích cen emisních povolenek a stále levnějších obnovitelných zdrojů ekonomický smysl. Podobná debata ohledně práv malých akcionářů se už několik let vede také v Česku. Vláda plánuje výstavbu minimálně jednoho nového jaderného reaktoru v Dukovanech. Premiér Andrej Babiš (ANO) pravidelně opakuje, že by měl zdroj stavět a financovat ČEZ, ve kterém stát vlastní necelých 70 procent akcií.

Management firmy to ale odmítá s tím, že je to příliš rizikový projekt, který by mohl ohrozit zájmy menšinových vlastníků. I proto firma v roce 2014 zrušila už běžící tendr na výstavbu dvou bloků v Temelíně. Pokud chce stát nový reaktor ze strategických důvodů, má na sebe prý vzít i spojená rizika.

 

Žaloby kvůli garanci státu

Nyní tak běží jednání i o tom, zda stát poskytne ČEZ na projekt za 200 až 300 miliard korun dostatečně silné garance. Pokud by je neposkytl a vedení firmy reaktor i tak začalo stavět, hrozí minoritní akcionáři žalobami. Zda se může scénář z polské elektrárny Ostroleka opakovat i u nového jaderného zdroje v Česku, zatím ale není jasné. U jaderné elektrárny se totiž případné ztráty odhadují hůř.

Projekt by začal vyrábět elektřinu až po roce 2040 a zatím nejsou známé jeho náklady. U Ostroleku, jehož nový blok měl být poslední novou uhelnou elektrárnou v Polsku, ale existují velké pochyby už od počátku. Agentura Carbon Tracker loni odhadla, že nový blok za dobu své životnosti prodělá v přepočtu více než 40 miliard korun.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás