"Celorepubliková energetická osvěta"

Obnovitelné zdroje – mýty, otázky a skutečnosti

Obnovitelné zdroje – mýty, otázky a skutečnosti

Obnovitelné zdroje – mýty, otázky a skutečnosti

  • Proč se každoročně zvyšuje objem příspěvků na obnovitelné zdroje, když se výkon ani výroba z, mediálně nejvíce zdůrazňovaných, fotovoltaických elektráren od roku 2011 v podstatě vůbec nezvýšila?
  • Proč zákonodárci schvalují každým rokem Ministerstvu průmyslu a obchodu vyšší dotace na obnovitelné zdroje a kam dotace mizí?
  • Proč zákonodárci zrušili výrobcům od ledna 2016 v zákoně č. 165/2012 Sb., o podpoře obnovitelných zdrojů, povinnost platit poplatek na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny za každou MWh exportované elektřiny přes distribuční soustavu?
  • Proč Vám zákonodárci ponechali povinnost platit poplatek na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny ve výši 599,- Kč (tj. 495,- Kč bez DPH) za každou Vámi spotřebovanou MWh?
  • Proč Vám Energetický regulační úřad stále zvyšuje poplatky za distribuci?
  • Proč musíte dotovat vývoz laciné elektřiny a dýchat vzduch znečištěný uhelnými elektrárnami, které vyrábí elektřinu na export a proč navíc musíte přispívat na nákup emisních povolenek na výrobu elektřiny na export?
  • Proč se nevybralo v roce 2018 z celkem 83 TWh vyrobené elektřiny, které podléhají povinnosti platby, tj. z celkem vyrobených 88 TWh, po odečtení ztráty v soustavách 4,27 TWh a dalších odpočitatelných položkách, na poplatcích teoretických 41 miliard Kč z celkových příspěvků na obnovitelné zdroje v objemu potřebných 46,13 miliard Kč a místo toho se opět zvyšily dotace ze státního rozpočtu až na 26,185 mld. Kč?
  • Proč se v České republice zhoršuje životní prostředí, zvyšuje se hrozba black outů a přitom stále roste cena elektřiny a zvedají se dotace ze státního rozpočtu, např. na rok 2020 až na 27 mld. Kč?

Na tyto a další miliardové otázky, které se však již dnes promítají ve stokorunách a v tisícikorunách do Vašich faktur a které Vás trápí při placení elektřiny a které Vás budou trápit den ode dne více tak, jak se budou letos zvyšovat ceny elektřiny, Vám budeme postupně odpovídat…

 

Graf č. 1: Vývoj celkového počtu instalací FVE a celkového instalovaného výkonu v ČR (Zdroj dat: ERÚ)

 

Graf č. 2: Elektrická energie vyprodukovaná FVE u vybraných států EU (Zdroj dat: Photovoltaic barometer 2017)

 

Podpora obnovitelných zdrojů 2011-2018

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás