"Celorepubliková energetická osvěta"

Dodavatele elektřiny už letos změnilo 200 tisíc domácností

Dodavatele elektřiny už letos změnilo 200 tisíc domácností

Dodavatele elektřiny už letos změnilo 200 tisíc domácností

Za prvních sedm měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny přes 211 tisíc domácností. Nejvíce změn, přes 67 tisíc, proběhlo během ledna. U plynu, jehož ceny nerostou tak razantně, změnilo do července dodavatele 125 000 domácností, z toho v lednu zhruba 27 tisíc. O energetický trh v Česku se podle Mladé fronty Dnes přetahuje okolo 80 dodavatelů elektřiny a plynu.

Důvodem je cena

Hlavním motivem pro změnu dodavatele je snaha ušetřit. V letošním roce měli Češi k podobnému kroku pádný důvod. Ceny elektřiny vzrostly u většiny dodavatelů až o desetinu. Za zdražováním přitom stojí zejména bezprecedentní růst cen silové elektřiny, zatímco regulované složky, jako je distribuce, poplatek za jistič, příspěvek na obnovitelné zdroje, zůstávají stejné. Česko přitom až čtvrtinu vyrobené energie vyváží.

Liberální legislativa

Česká legislativa regulující trh s energiemi je značně liberální a neklade spotřebitelům žádné zásadní překážky. Dodavatele tak může změnit kdykoliv, a to v průběhu celého roku. Výpovědní doba záleží na typu smlouvy. Vlastní proces změny dodavatele je legislativně upraven na lhůtu 10 dnů.

Smlouvu na dobu neurčitou lze písemně vypovědět v tříměsíční výpovědní lhůtě, která začíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Delší než tříměsíční výpovědní lhůtu současná legislativa neumožňuje.

Pozor na šmejdy

Samotný přechod k jinému dodavateli nijak složitý není. Je možný přes internet, telefonicky či při návštěvě klientského centra. A to přímo u nového dodavatele, k němuž chce zákazník přejít. Zejména při telefonické změně či přes prostředníka je na místě si ověřit jeho serióznost. Právě do energetiky se totiž přesunuli prodavači hrnců seniorům a začali se zde objevovat praktiky, které jsou v některých případech přímo podvodem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás