"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina opět zdraží. Až o pět procent

Elektřina opět zdraží. Až o pět procent

Elektřina opět zdraží. Až o pět procent

Cena elektřiny by se mohla na začátku příštího roku opět zvýšit. Nepůjde ale o tak výrazné zdražení jako letos, ale o nárůst do pěti procent. Za poslední rok elektřina podražila v průměru o 17,5 procenta. To znamená, že domácnosti topící elektřinou si připlatí více než 5000 Kč.

„Na přelomu roku se budou do koncových cen elektřiny pro domácnosti ještě se zpožděním promítat důsledky skokového nárůstu burzovních cen z loňska. Ale rozhodně již ne v takové míře, v jaké jsme to pocítili v závěru roku 2018 a počátkem roku 2019. Celkově očekávám zdražení maximálně do pěti procent,“ uvedl pro Mladou frontu Dnes výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a analytik ENA Jiří Gavor.

Během roku cena několikrát nahoru

V posledních dvou letech někteří dodavatelé upravovali ceníky pro domácnosti i vícekrát za rok, aby do nich promítli prudký vzestup velkoobchodních cen, které tlačí nahoru stoupající ceny emisních povolenek. Zhruba před rokem se však rychlý růst zastavil, burzovní ceny se už několik měsíců pohybují kolem 50 eur za megawatthodinu.

Elektřinu zdražuje neekologické spalování uhlí

Zjednodušeně řečeno, elektřinu zdražuje neekologické spalování zejména hnědého uhlí. Uhelné elektrárny se totiž na výrobě elektřiny stále podílí 44 procenty, zatímco například obnovitelné zdroje jen 14 procenty. Jejich podíl přitom roste díky nedostatečné podpoře jen velmi pomalu. Do roku 2030 se má jejich podíl zvýšit pouze na 20,8 procenta.

Bude záležet na emisních povolenkách

Ceny elektřiny se budou i nadále vyvíjet podle emisních povolenek. „Vývoj je do značné míry ovlivněn spekulacemi. Proto je velmi obtížné predikovat, zda je jejich aktuální cena opravdu podložena budoucí skutečnou spotřebou, nebo je nadhodnocena a jejich reálná potřeba bude významně nižší. Pohyb cen elektřiny může být tedy i směrem dolů,“ tvrdí mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Podle analytika J&T Michala Šnobra je trh povolenek pod tlakem brexitu a možného oslabení ekonomiky. Je ale možné, že ceny na podzim a pak na jaře porostou. Ceny silové elektřiny navíc podle něj zásadně ovlivní německá energetická politika, tedy odstavení jaderných elektráren a útlum uhelných.

Chránit se lze jen omezeně

Spotřebitelé se mohou před růstem chránit jen omezeně. Změna dodavatele může pomoci, ale zpravidla má jen dočasný efekt. Všichni dodavatelé totiž musejí dříve či později do svých faktur promítnout vzestup burzovních cen. Určitou jistotu představuje zafixování ceny silové elektřiny. Srovnání fixovaných a běžných tarifů ukazuje, že většině spotřebitelů se úvazek na několik let vyplatil, i tak jde o řešení na omezenou dobu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás