"Celorepubliková energetická osvěta"

Platby za distribuci elektřiny mají zlevnit

Platby za distribuci elektřiny mají zlevnit

Platby za distribuci elektřiny mají zlevnit

Platby, které lidé a firmy hradí za distribuci elektřiny a plynu, mohou od počátku roku 2021 klesnout až o 13 procent. Případně o pět až deset procent, pokud projde mírnější varianta návrhu.

Počítá s tím návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle týdeníku Euro lze očekávat, že hlavně razantnější varianta snížení vyvolá silný odpor distributorů energií.

Naopak spotřebitele potěší i mírnější varianta. ERÚ v ní navrhuje mezi lety 2020 a 2021 snížit povolené výnosy  v síti ČEZ Distribuce o 10,6 procenta, u E. ON Distribuce o 8,5 procenta a v síti PREdistribuce o 5,2 procenta.

Pod tlakem lobbistů

Chystaný materiál pod názvem Návrh zásad cenové regulace stanovuje základní pravidla, kterými se bude řídit energetika od roku 2021 do roku 2025. Na přelomu srpna a září ERÚ odstartoval připomínkové řízení, které zabere celkem čtyři měsíce.

V rámci prvního kola je možné zasílat připomínky do 31. října. Výslednou podobu by mohla přes svou lobby ovlivnit zejména polostátní skupina ČEZ, která se chce logicky vyhnout poklesu ziskovosti. Konečné znění tak může být oproti současnému návrhu mírnější k distributorům a naopak méně výhodná pro zákazníky.

Snížení zisku
Obě varianty se odlišují použitým procentem vážených průměrných nákladů na kapitál (WACC). Fakticky jde o povolenou míru ziskovosti distributorů. V přísnější variantě by WACC kleslo na 5,97 procenta, v mírnějším se jedná o zhruba 6,5 procenta (před zdaněním).

Minulé vedení ERÚ v čele s Alenou Vitáskovou povolilo distributorům v letech 2018 až 2020 míru WACC na úrovni 7,95 procenta.  Snížení povolené ziskovosti má objektivní důvody. Klesají úroky z úvěrů a půjček, což zlevňuje financování energetických firem.

Reguluje se víc než polovina ceny

Regulovaná složka tvoří u maloodběratelů více než polovinu celkové ceny. Její významnou částí je právě poplatek za distribuci elektřiny nebo poplatek na podporu obnovitelných zdrojů. Neregulovanou složku pak tvoří tzv silová elektřina, tedy skutečně spotřebovaná energie. Její cena se odvíjí od velkoobchodní ceny na trhu.

2 thoughts on “Platby za distribuci elektřiny mají zlevnit

  1. Myslím, že nás distributoři okradaji už léta, takže zlevnění by mělo být co nejrazantnejsi. A také by se měla snížit částka za obnovitelné zdroje, už tak dostali solární baroni víc než dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás