"Celorepubliková energetická osvěta"

Přenosovou soustavu trápí výpadky uhelných elektráren, obnovitelné zdroje už ne

Přenosovou soustavu trápí výpadky uhelných elektráren, obnovitelné zdroje už ne

Přenosovou soustavu trápí výpadky uhelných elektráren, obnovitelné zdroje už ne

Tuzemská přenosová soustava se podle svého správce ČEPS musí potýkat s problémy kvůli neočekávaným výpadkům bloků domácích uhelných elektráren. Naopak největší postrach provozovatelů sítí, kolísající výkon slunečních a větrných elektráren, již díky nasazení transformátorů není podle týdeníku Euro takovým rizikem jako v minulých letech.

Opakované výpadky

S výpadky uhelných zdrojů se ČEPS musel potýkat několikrát. Problémy způsobil třeba výpadek nového bloku elektrárny Ledvice letos 22. ledna. ČEPS musel nepříjemnou situaci řešit havarijní výpomocí z polské a slovenské sítě. Tentýž blok selhal znovu o měsíc později. Na nevyhovující kvalitu nových uhelných bloků si v neformálních rozhovorech stěžují i manažeři společnosti ČEZ.

100 miliard do obnovy

Do obnovy uhelných elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov II  přitom ČEZ v posledním desetiletí investoval zhruba 100 miliard korun. Oproti původnímu plánu se obnova protáhla a vyskytla se řada potíží s kvalitou; konkrétně v Ledvicích se jednalo o špatné svary kotle od francouzského Alstomu či ulomenou lopatku turbíny z Doosan Škoda Power.

Výkyvům solárů a větrníků pomohly transformátory

Problémy naopak letos nepůsobí kolísající výkon větrných a solárních elektráren v Česku a zahraničí. Řešením jsou transformátory s posuvem fáze, instalované v roce 2017 v rozvodně Hradec u Kadaně. Ty dokázaly účinně omezit nadměrné přetoky a udržet je v bezpečných mezích.

One thought on “Přenosovou soustavu trápí výpadky uhelných elektráren, obnovitelné zdroje už ne

  1. Wow, neuvěřitelný jaké nesmysly jste ochotni nám účelové namlýt! Takzvané PST (transformátory s posuvem fáze postavené na HRANICÍCH) řeší NÁŠ problém s NĚMECKÝMI soláry a větrníky tak, že umožňují řízeně zablokovat přetoky k nám. Pro hloupé: masivní výstavba slunečníků a větrníků u nás způsobí že tyto PST z časti ztratí účel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás