"Celorepubliková energetická osvěta"

Počerady jako největší znečišťovatel pojedou dál, ČEZ je prodá Tykačovi

Počerady jako největší znečišťovatel pojedou dál, ČEZ je prodá Tykačovi

Počerady jako největší znečišťovatel pojedou dál, ČEZ je prodá Tykačovi

Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Nový majitel by ji měl začít provozovat od roku 2024. Největšího znečišťovatele ovzduší v zemi tak nečeká útlum, ale naopak nový majitel se bude snažit využít potenciál zdroje naplno, podobně jako v případě dalšího velkého původce emisí ve Chvaleticích. Podle zástupců ČEZ jsou přitom Počerady na kraji technické životnosti. Výdaje na údržbu, provoz a investice by byly až 5 miliard korun do roku 2023 a až 12 miliard Kč do 2030, oznámil ČEZ na nedávné tiskové konferenci.

 

Největší zněčišťovatel

Počerady vypustily v roce 2018 do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého z českých zdrojů, přes 5,5 milionu tun. Následují Tušimice II  společnosti ČEZ s více než 4,4 milionu tun CO2 a třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice, která patří Tykačovi.

 

Tykač má opci

Tykačova Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ uzavřela v roce 2013 dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny na 50 let. Její součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku. Pokud by této druhé opce využil, získal by za elektrárnu dvě miliardy korun.

 

Ekologové jsou proti

Možný prodej Počerad kritizují minoritní akcionáři ČEZu i ekologové. Vadí jim zejména fakt, že by Tykačova firma provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Studie, kterou vypracoval hlavní analytik Greenpeace Global Air Pollution Unit Lauri Myllyvirta tvrdí, že znečištění z elektrárny způsobí ročně 111 předčasných úmrtí nejen ve svém nejbližším okolí, ale i v dalších oblastech ČR a za jejími hranicemi.

 

ČEZ s útlumem uhlí nespěchá

Do roku 2040 chce ČEZ odstavit většinu svých uhelných zdrojů. Jejich instalovaný výkon klesne z dnešních 6,2 gigawattu (GW) na 0,7 GW, což je výkon nového bloku v elektrárně Ledvice. Například sousední Německo se chce spalování uhlí kompletně zbavit nejpozději do roku 2038.

Útlum uhlí v ČR se řeší také na vládní úrovni. Na začátku října  se podruhé sešla takzvaná uhelná komise, která ho má řešit. Komise má 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací.

(foto zdroj: ČT24)

2 thoughts on “Počerady jako největší znečišťovatel pojedou dál, ČEZ je prodá Tykačovi

  1. Chceme okamzite uzavreni vsech elektraren na uhli!!! Proc si kupujeme drahe adblue a filtry pevnych castic do aut? Elektrika je hrozne draha a uhelne elektrarny nepotrebujeme!!! Je to zase cele skorumpovane a nekdo si brutalne masti kapsu a vysmiva se ceskym obyvatelum!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás