"Celorepubliková energetická osvěta"

VIDEO: Varování před změnami klimatu ze spalováním uhlí

VIDEO: Varování před změnami klimatu ze spalováním uhlí

VIDEO: Varování před změnami klimatu ze spalováním uhlí

Svaz moderní energetiky se rozhodl upozornit českou veřejnost na nevyhnutelné změny klimatu, ke kterým Česko směřuje pokud nevykročí směrem k obnovitelným zdrojům energie. Ve virálním videu varuje před nedostatkem vody v krajině i v zemědělství, šíření kůrovce a dalšími negativními vlivy vypouštění emisí do ovzduší.

České jedno procento ročně

Klip se pozastavuje nad tím, že zatímco ostatní evropské země chystají razantní nástup zelené energie, česká vláda se zavázala zvyšovat podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 o pouhé jedno procento ročně.

A to vše v situaci, kdy se v tuzemsku vyrábí 44 procent energie v uhelných elektrárnách, které jsou největšími znečišťovateli ovzduší v zemi, a třetina v rizikových jaderných elektrárnách.

V kontrastu s tím jsou například Francouzi  chtějí podíl čisté elektřiny zdvojnásobit, v Litvě plánují podíl zelené energie ztrojnásobit, Nizozemci navýší podíl dokonce pětinásobně a Španělé dvojnásobně.

Vláda otálí

Česká vláda stále ještě nerozhodla, jak bude probíhat útlum výroby elektřiny z uhlí a čím jej nahradí. Vedle ekologických obnovitelných zdrojů, tedy solárních, větrných nebo vodních elektráren,  je stále ve hře drahá dostavba jaderných bloků, která stát, potažmo spotřebitele, vyjde na stovky miliard korun.

Zatímco jaderné investice mají státní podporu zaručenu, obnovitelné zdroje stát nepochopitelně stále téměř nedotuje. Přitom například u fotovoltaiky jde díky poklesu vstupních nákladů o více než čtyři pětiny za posledních deset let o nejefektivnější zdroj energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás