"Celorepubliková energetická osvěta"

Vitásková: Ceny energií mohly být letos nižší, než stanovil ERÚ

Vitásková: Ceny energií mohly být letos nižší, než stanovil ERÚ

Vitásková: Ceny energií mohly být letos nižší, než stanovil ERÚ

Tuzemští spotřebitelé mohli letos platit za energie méně, než stanovil Energetický regulační úřad ve svých dvou loňských rozhodnutích. Ústavní soud ale poslanecký návrh, který cenová rozhodnutí ruší, odmítl, protože mu prý chyběly pádné argumenty.

Podle bývalé předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové bylo rozhodnutí soudu překvapivé.  Soud totiž nevzal v potaz ani sdělení člena Rady ERÚ Rostislava Krejcara, že ceny mohly být nižší, než je regulátor určil.

Vláda přitom následně dala radnímu zapravdu, když část členů rady odvolala s tím, že jednali v zájmu energetických firem a nikoliv spotřebitelů. Cenová rozhodnutí pro letošní rok však zůstala v platnosti. Kdyby je soud zrušil, platila by rozhodnutí o nižších cenách pro rok 2018.

„Jestliže ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podal vládě návrh na odvolání těch členů Rady ERÚ, kteří údajně jednali v tržním zájmu určitých osob a poškodili spotřebitele, přímo tím potvrdil, že ceny energií, které ERÚ stanovil, mohly být nižší, než jak regulátor určil, jak upozornil Krejcar,“ uvedla Vitásková.

Ceny energií jsou v Česku nejvyšší

Ceny energií v České republice patří kvůli chybným rozhodnutím regulátora z minulého roku v porovnání se zeměmi EU k nejvyšším. Například Polsko či Maďarsko zavedly  pro letošek patření, která nepřijatelnému růstu cen energií brání.

V České republice se situace podle Vitáskové vyvíjí poněkud jinak, respektive přes snahu některých poslanců zvrátit nepříznivý vývoj  í dopad na spotřebitele se nic zásadního neděje.

Vitásková to nevzdává

Vitásková prostřednictvím svého Institutu Aleny Vitáskové opakovaně požádala o informace o rozsahu poškození spotřebitelů na energetickém trhu, a  jak a kdy budou odškodněni.

MPO ale odmítá jakékoliv informace podat. Instit proto požádal o  rozklad a očekává, že ministr průmyslu a obchodu Havlíček zajistí nápravu poškozeným spotřebitelům.

Chce se také dále zabývat podle soudu  nedůvodnými výroky člena Rady ERÚ Krejcara, že ceny mohly být pro letošní rok nižší, než ERÚ určil a dále možnou politicky motivovanou rošádou na ERÚ pod hlavičkou ministra průmyslu a obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás