"Celorepubliková energetická osvěta"

Radní ERÚ Outrata skončil kvůli plynovodu

Radní ERÚ Outrata skončil kvůli plynovodu

Radní ERÚ Outrata skončil kvůli plynovodu

Odvolaný radní Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata podle Hospodářských novin údajně v sedmi případech jednal tak, že ohrozil nezávislost úřadu. Vyplývá to z dopisu, který mu na konci července poslal premiér Andrej Babiš.

K nejvážnějším ze sedmi obvinění patří tvrzení, že chtěl ve prospěch nejmenované energetické firmy ovlivnit rozhodování o rozvoji plynárenství. Podle tří zdrojů HN šlo o holding EPH miliardáře Daniela Křetínského.

Dva dopisy od Babiše
Outratu odvolala vláda z klíčového úřadu, který reguluje ceny elektřiny, plynu a tepla, ze dne na den. Stejně jako dalšího radního Vladimíra Vlka. Oběma důvody sdělil premiér v dopise. Vlk údajně mimo jiné zasahoval do kontroly jedné z tepláren nebo přijímal pokyny od jiné elektrárenské společnosti. A od další regulované firmy si prý nechal vylepšovat svoji pozici před úředníky státní správy.

Proti Net4Gasu

Otratovi premiér v jedné pasáži dopisu vytýká, že se „snažil v souladu se zájmy konkrétního regulovaného subjektu prosadit změny rozvojového plánu přepravní soustavy“. Ovlivnit prý chtěl doporučující stanovisko komise ERÚ a u podřízených se snažil prosadit, aby při přípravě podkladů pro rozkladovou komisi zmanipulovali oficiální písemné závěry komise.

Podle informací HN šlo o jednání kolem projektu plynovodu BACI, který chce stavět národní přepravce plynu Net4Gas. Firma v minulosti usilovala o to, aby ERÚ podpořil výstavbu tohoto propojení mezi Českem a Rakouskem.

Náklady by si pak mohla započítat do regulovaných cen pro zákazníky. Úřad projekt ale jako nadbytečný odmítal a na konci roku 2017 mu dal opakovaně stopku. Proti podpoře plynovodu byli podle zdroje z rady ERÚ tři z pěti jejich členů, mezi nimi i Outrata.

ERÚ se odmítnutím fakticky postavil na stranu slovenského správce plynovodů Eustream, který vlastní slovenská vláda napůl s holdingem EPH miliardáře Křetínského.

Eustream i firmy z holdingu poslaly do připomínkového řízení k projektu BACI tvrdé námitky a byly hlavními odpůrci projektu. Propojení mezi Českem a Rakouskem už dlouhodobě zajišťuje právě Eustream, který ho zčásti vede přes Slovensko.  Po odvolání Outraty z funkce předsedy v minulém roce vzala rad odmítavé stanovisko zpět a projekt podpořila.

Firmy měly určovat pravidla pro výpočet cen elektřiny

Babiš ve svém dopise Outratovi popisuje i další prohřešky. Podle něj jednal ve prospěch teplárenských firem nebo chtěl, aby firmy samy zasahovaly do určování pravidel pro výpočet cen elektřiny a plynu pro příští roky. Outrata podle dopisu také od jedné z regulovaných firem přijal ubytovací a stravovací služby, a to v době, kdy se v ERÚ řešily spory této společnosti s jinou.

(foto zdroj: euro.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás