"Celorepubliková energetická osvěta"

Čeští solárníci slaví úspěchy ve světě. Doma podpora chybí

Čeští solárníci slaví úspěchy ve světě. Doma podpora chybí

Čeští solárníci slaví úspěchy ve světě. Doma podpora chybí

Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy postaví hybridní solární a bateriový systém na tichomořském ostrově lorda Howa. Sníží tak závislost ostrova na výrobě energie z dieselových agregátů. Nově bude dvě třetiny elektřiny vyrábět fotovoltaika.

Zakázku přitom vypsala sama správa ostrova a celkové náklady 11,1 milionu australských dolarů pokryje australská federální vláda a vláda Nového Jižního Walesu, která je odpovědná za údržbu, kontrolu a správu ostrova.

Doma není příliš zájem

Celá zakázka ukazuje na český paradox, kdy v zemi existuje množství technologicky vyspělých firem schopných dodávat špičkové ekologické technologie, nicméně český stát o ně nestojí a rozšiřování obnovitelných zdrojů nikterak nepodporuje. Čeští technici tak špičková ekologická řešení uplatňují spíše v daleké cizině.

Hotovo bude v červnu

Projekt postaví společnost Photon Energy Engineering Australia, dceřiná firma Photon Energy. Firma uvedla, že výstavba začne začátkem příštího roku a očekává se, že skončí v červnu 2020. Pozemní fotovoltaická elektrárna kombinovaná se solárním bateriovým systémem bude integrována s místní mikrosítí a dieselovými agregáty, které v současné době tvoří hlavní zdroj energie pro ostrovní komunitu.

Ostrov lorda Howa se nachází v Tichém oceánu přibližně 700 kilometrů severovýchodně od australského Sydney a je součástí státu Nový Jižní Wales. Má tvar půlměsíce, rozlohu 1455 hektarů, je přibližně 11 kilometrů dlouhý a tři kilometry široký. Žije na něm přibližně 350 obyvatel a hlavní odvětví a zdroj příjmů zde tvoří cestovní ruch.

Spravuje 250 MW

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo má v Amsterdamu. Další kanceláře má v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem zhruba 60 megawattů (MW). Dceřiná společnost Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 250 MW, z toho je okolo 130 MW v Česku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás