"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina na podzim zdraží. Někomu i o desítky procent

Elektřina na podzim zdraží. Někomu i o desítky procent

Elektřina na podzim zdraží. Někomu i o desítky procent

I když se ceny elektřiny na burzách za uplynulých 12 měsíců stabilizovaly, sumy na účtech zákazníků  dál rostou. V listopadu se k dalšímu zdražování části produktů odhodlali největší hráči v Česku jako ČEZ nebo E. ON. Oproti stavu před dvěma roky si podle Hospodářských novin některé domácnosti či menší podniky připlatí za silovou elektřinu i desítky procent.

Energetické firmy se snaží shodně tvrdit, že se cena zvýší jen někomu a jen mírně. Půjde hlavně o klienty, kteří nemají zafixovanou cenu elektřiny, nebo jim fixace končí.

„Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu k běžné spotřebě, tedy ke svícení, a má standardní domácí spotřebiče, zaplatí několik desítek korun měsíčně navíc,“ říká mluvčí E. ON Martina Slavíková. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík zase připojuje, že i když někomu elektřina podražila, jiným zákazníkům s určitým typem tarifu by mohly ceny klesnout.

Cena už vzrostla téměř všem
Slova o tom, že se zdražení týká jen části zákazníků a v průměru představuje pouze jednotky procent, mohou být ale matoucí. Růst cen je totiž postupný a většina dodavatelů je od začátku minulého roku zvedá opakovaně. Odběratelů, kterým elektřina ještě nepodražila, už je minimum.

Růst v průměru o pětinu

Elektřina většině podraží o výrazně více než jen o jednotky procent. Když si HN vytvořily srovnání cen desítky největších dodavatelů vyšlo jim,  že průměrné zdražení silové elektřiny činilo za posledních dvanáct měsíců u srovnávaných produktů téměř 20 procent. Největší rozdíl, téměř 40 procent, byl pak vidět u tříleté fixace ČEZ. Nejdražší elektřinu u zvolených produktů měla Pražská plynárenská, naopak nejlevnější Lama Energy za poslední rok drží ceny na stejné úrovni.

Samotná elektřina tvoří asi polovinu sumy na faktuře. Zbytek jsou regulované platby na provoz sítě, distribuci elektřiny nebo na podporu obnovitelných zdrojů. Největší úspory vedou přes fixace, tedy uzavření smlouvy s jedním dodavatelem na dva nebo tři roky, po které platí předem stanovenou cenu. Ovšem když smlouva skončí, může přijít největší cenový šok.

One thought on “Elektřina na podzim zdraží. Někomu i o desítky procent

  1. Pánové jen tak dál, ať národ vidí pravou tvář imperialismu. Za chvíli si budou i pracující pořizovat elektrocentrály poháněné párou z kotle na spalování hovínek. Zlatí komančéros.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás