"Celorepubliková energetická osvěta"

Adie Jádru. Francie plánuje přechod na obnovitelné zdroje

Adie Jádru. Francie plánuje přechod na obnovitelné zdroje

Adie Jádru. Francie plánuje přechod na obnovitelné zdroje

Francie by v budoucnu mohla zcela opustit výrobu elektřiny z jádra. Podle  ministryně pro ekologickou transformaci je do budoucna možný  i scénář stoprocentní výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. 

Když společnost EDF nedávno oznamovala, že se na základě vládního zadání zabývá projektem výstavby šesti nových reaktorů, ministryně to okamžitě zpochybnila. Jaderná energie přitom dosud byla pro zemi strategická a zaručovala jí energetickou nezávislost.

Průtahy ve Flamanville

Tradiční jaderná velmoc se podle deníku E15 v současnosti potýká s neustálým protahováním a prodražováním stavby jaderného bloku ve Flamanville a výstavba reaktoru ve finském Olkiluotu, kterou realizují také Francouzi, je na tom podobně. O zoufalé situaci svědčí slova ministra financí Bruna Le Maire, který prohlásil, že to, co se děje ve Flamanville, je nepřijatelné.

Složité reaktory

Problémy kolem staveb francouzských reaktorů EPR jsou nicméně  typickým příkladem dilemat současné jaderné energetiky. Jde o velmi sofi stikovaný typ velkého bloku, který měl být ukázkou nejmodernější a nejbezpečnější technologie. Problémy s jeho výstavbou a vysoká cena jsou ale podle kritiků důkazem, že tudy cesta nevede.

Není náhodou, že mezi zastánci atomu dnes sílí volání po malých modulárních reaktorech nové generace. I kdyby se Francouzům podařilo přesvědčit skeptiky, že se s narůstajícím počtem staveb reaktorů EPR odstraní počáteční obtíže, budou narážet na další problém.

Obří bloky o výkonu 1650 megawattů nemohou stát všude. Třeba Češi už dali jasně najevo, že do Dukovan se vůbec nehodí kvůli omezeným možnostem jejich chlazení. Ani se středně velkým reaktorem Atmea, který Francouzi vyvíjeli společně s Japonci, se na světovém trhu nerýsuje žádný velký průlom.

Veřejnost se jádra nezříká
Francouzi dlouhodobě souhlasí se snižováním podílu nukleární energie, ale úplný atomový exit odmítají. Otázkou podle deníku je, kdy při současných potížích skončí jejich trpělivost. Nicméně  zastánci jaderné energetiky v EU očekávají, že země, která je tradičním lídrem tohoto odvětví, bude nadále stát v čele odporu proti snahám o celoevropské opuštění atomu po německém vzoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás