"Celorepubliková energetická osvěta"

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát, jako majoritní vlastník společnosti ČEZ rozhodne o prodeji elektrárny Počerady firmě Se.ven Pavla Tykače do konce letošního roku. Vzkázali to ministři průmyslu a obchodu Karel Havlíček a životního prostředí Richard Brabec.

Samotný ČEZ upřednostňuje prodej Počerad před jejich zavřením. Neekologická a zastaralá elektrárna je největší tuzemský znečišťovatel ovzduší.

Loterie bez naděje na výhru

Podle týdeníku Respekt není takové napínání namístě, protože nejde o loterii. Pokud za loterii někdo nepovažuje soutěž, kde je možné jenom grandiózně prohrát.

Času je málo a postoj státu by už měl být jasný. Lidem, kteří nevidí hodnotu akcií polostátního ČEZ a dávnou dohodu jeho manažerů jako míru všech věcí, je podle týdeníku dobré dopřát sluchu.

Největší znečišťovatel

Počerady jsou  nejen největší tuzemský producent skleníkových plynů ničících klima, ale i  řady dalších látek zkracujících život lidem v blízkém i dalekém okolí. Pokud stát elektrárnu prodá, ztratí velkou část vlivu na její budoucí užívání, na čistotu vlastního ovzduší a vzdá se jedné z možností přispět k ochraně planetárního klimatu.

Veřejný zájem

Prodej tak není čistě otázka byznysu mezi dvěma firmami, ale také otázka veřejného zájmu. Chtít po českém státu, aby špinícího veterána – nijak klíčového pro tuzemskou energetiku – odstavil, a zároveň se začal opravdu systematicky připravovat na dobu po uhlí, která beztak brzy přijde, je ze strany veřejnosti legitimní požadavek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás