"Celorepubliková energetická osvěta"

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát vzkázal, že o prodeji Počerad rozhodne do konce roku

Stát, jako majoritní vlastník společnosti ČEZ rozhodne o prodeji elektrárny Počerady firmě Se.ven Pavla Tykače do konce letošního roku. Vzkázali to ministři průmyslu a obchodu Karel Havlíček a životního prostředí Richard Brabec.

Samotný ČEZ upřednostňuje prodej Počerad před jejich zavřením. Neekologická a zastaralá elektrárna je největší tuzemský znečišťovatel ovzduší.

Loterie bez naděje na výhru

Podle týdeníku Respekt není takové napínání namístě, protože nejde o loterii. Pokud za loterii někdo nepovažuje soutěž, kde je možné jenom grandiózně prohrát.

Času je málo a postoj státu by už měl být jasný. Lidem, kteří nevidí hodnotu akcií polostátního ČEZ a dávnou dohodu jeho manažerů jako míru všech věcí, je podle týdeníku dobré dopřát sluchu.

Největší znečišťovatel

Počerady jsou  nejen největší tuzemský producent skleníkových plynů ničících klima, ale i  řady dalších látek zkracujících život lidem v blízkém i dalekém okolí. Pokud stát elektrárnu prodá, ztratí velkou část vlivu na její budoucí užívání, na čistotu vlastního ovzduší a vzdá se jedné z možností přispět k ochraně planetárního klimatu.

Veřejný zájem

Prodej tak není čistě otázka byznysu mezi dvěma firmami, ale také otázka veřejného zájmu. Chtít po českém státu, aby špinícího veterána – nijak klíčového pro tuzemskou energetiku – odstavil, a zároveň se začal opravdu systematicky připravovat na dobu po uhlí, která beztak brzy přijde, je ze strany veřejnosti legitimní požadavek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás