"Celorepubliková energetická osvěta"

Plán na rozšíření Dukovan nepotěšil ani milovníky jádra

Plán na rozšíření Dukovan nepotěšil ani milovníky jádra

Plán na rozšíření Dukovan nepotěšil ani milovníky jádra

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček nedávným oznámením o chystané stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech nepotěšili nejen odpůrce jaderné energie, ale paradoxně i její zastánce.

Experti totiž podle týdeníku Euro upozorňují na to, že mnohem vhodnější pro stavbu nového bloku je Temelín, u kterého má ČEZ  zajištěné pozemky ze zastaveného tendru z roku 2014, i část potřebných povolení.

Navíc řeka Vltava dokáže ochladit bez problému čtyři výkonné reaktory. Naproti tomu Dukovany žádnými povoleními nedisponují, hrozí potíže s dopravou dílů na staveniště, nebo se zajištěním dostatečného množství vody pro chlazení.

Experti radí počkat

Podle jaderného experta Radka Škody není úspěch ani spuštění pouze jednoho nového bloku Dukovan v roce 2036. Reálně totiž hrozí, že Česko bude od 2039 dovážet až čtvrtinu elektřiny ze zahraničí kvůli útlumu uhelných zdrojů a nástupu elektromobility.

Česko potřebuje do té doby tři nové jaderné bloky, aby zůstalo v elektřině nezávislé a nemuselo ji dovážet. Další odborník Ondřej Chvála, který se věnuje výzkumu na americké The University of Tennessee, doporučuje počkat na menší modulární reaktory, které dokáží vyrábět elektřinu s až polovičními náklady proti odhadovaným 118 dolarům za megawatthodinu u velkého dukovanského reaktoru. Solární a větrné elektrárny mohou být za vhodných přírodních podmínek třikrát levnější, totéž platí o paroplynových elektrárnách

Jádru se nedaří

Obecným faktem také je, že jaderný průmysl po celém světě je ve špatném stavu a nové bloky se stavějí s mnohaletým zpožděním a za několikanásobek původního rozpočtu. Výsledkem je, že nové jaderné bloky vyrábějí elektřinu s vyššími náklady než ostatní zdroje od plynu až po vítr a slunce.

Dokonce i velcí atomoví nadšenci – Francouzi – pochopili, že bez snížení nákladů je s plány na stavbu dalších reaktorů konec. Prodražují a zpožďují se přitom stavby nových jaderných elektráren nejen ve Francii, ale i ve Finsku nebo Velké Británii.

Rusko nebo Čína?

Česká vláda také bude muset  spolu se společností ČEZ  v příštím desetiletí čelit nepříjemné situaci. Bude muset zvažovat, zda je z mezinárodněpolitického hlediska rozumné zadat zakázku na nový jaderný blok Rusům nebo dokonce Číňanům.

Kromě narušení vztahů se Spojenými státy a dalšími spojenci v NATO přitáhne východní dodavatel větší pozornost protijaderných aktivistů z Rakouska a Německa.

One thought on “Plán na rozšíření Dukovan nepotěšil ani milovníky jádra

  1. Do roku 2036 už bude všechno úlně jinak. Zelení študovaní magoři pochopí, že elektromobily jsou naprostá katastrofa, pro-západní hlupáčci procitnou s idealismu paktováni se s anglosaskými vyděrači a hrdlořezy, a obyčejní lidé budou bojovat za obyčejný kousek půdy, chleba a vodu. Banda nenažraných miliardářů se začne, samozřejmě zcela ekologicky za spalování vodíku stěhovat na oběžnou dráhu, a ta naše Zemička s nezničitelnou atmosférou (antropologicky nedoknutelná, že pane V. Klausi, ty d.mente) se začne zmítat v nemilosrdném dramatu nechutného vymírání naší rasy. Děkuju za tu možnost svobodného projevu zde, bez nutnosti „demokratické“ registrace mých osobních údajů. Vždyť oni stejně dobře ví. Bolševici byli hadr, počkejte co na nás začnou páchat ti kapiti-milové. Už dnes se stačí podívat na zemědělství (řepka), zdravotnictvi (warfarin), super-hyper markety (to není jídlo lidi, proberte se) platíte za suroviny zpracované chemikáliemi na ochucený odpad. A do dětí se hustí, za chodu neustále stávkujícich učitelských darmožroutů, literatúra, historie, no tvl. a oni chtějí přidat. Děkuji bohu za smrt, už aby jí lidstvo začalo konočně správně používat k dosažení toliko očekávané „demos kratos“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás