"Celorepubliková energetická osvěta"

Babiš u dostavby Dukovan slíbil to, co nemůže splnit

Babiš u dostavby Dukovan slíbil to, co nemůže splnit

Babiš u dostavby Dukovan slíbil to, co nemůže splnit

Premiér Andrej Babiš se minulý týden pokusil navodit zdání, že dostavba jaderné elektrárny se konečně pohnula kupředu. Kromě nereálných slibů se ale podle týdeníku Respekt nic nestalo.

Téma ožilo, protože zasedal takzvaný jaderný výbor, kde mají poslanci sledovat průběh příprav. Na zasedání se dozvěděli, že slibovaná smlouva mezi státem a firmou ČEZ, která měla být hotova do Vánoc,  bude až příští rok. Ani to však nemusí být konečný termín.

Jak do toho?

Stále totiž není jasný princip smlouvy. Dohoda má vyřešit hlavní potíž celé akce – tedy že elektřina by se musela v budoucnu prodávat za víc než dvojnásobek dnešní ceny, aby se investice zaplatila.

ČEZ do takového rizika sám nepůjde a proto jej bude muset jistit stát. To ale lze na propojeném evropském trhu právem brát jako nepovolenou podporu. Na tu je třeba mít výjimku z Bruselu, což napadne u soudu Rakousko. Babiš problém slibuje vyřešit příští rok, přitom zatím ani nemá co ukázat a Maďarsku nebo Británii taková jednání trvala roky.

Dodavatel nepovolené stavby

Do dvou let má vzniknout nepravomocné územní rozhodnutí, které je ale k ničemu, jak již její název naznačuje. Jasný není ani takzvaný dodavatelský model, tedy zda elektrárnu objednat celou na klíč v cizině, anebo po částech, za což lobbují místní firmy ve víře, že se k zakázkám dostanou snáz. Objednat však není co, pokud stavba nemá povolení a neví se, kdo ji zaplatí. Dodavatel má být přitom vybrán již v roce 2022.

O nic nejde

Dobrou zprávou je, že není čeho litovat. Jádro je drahé, trvá riziko vazeb na Rusko nebo Čínu a starosti s vyhořelým palivem. Reaktorů se staví málo, hrozí rozepře se sousedy. Třeba Babiš ani stavět nechce a chtěl jen ukázat, že maká, píše Respekt.

Foto zdroj: novinky.cz

One thought on “Babiš u dostavby Dukovan slíbil to, co nemůže splnit

  1. Babiši, do toho, nedej se. Sice si rýpnu – prosím ty vánočky z United Bakteries a.s. trochu víc propečené. ???????? A hlavně RAW, pane Babiš, na to nezapomínejte. Třeba dat nažrat aj molom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás