"Celorepubliková energetická osvěta"

Jádro nás po konci uhelných elektráren nespasí

Jádro nás po konci uhelných elektráren nespasí

Jádro nás po konci uhelných elektráren nespasí

Chystané dobudování nových bloků tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně českou energetiku po útlumu uhelných zdrojů nespasí. 

Časově totiž podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy nesedí přinejmenším o deset let. Řešením jsou solární a větrné elektrárny, které jsou navíc čím dál tím levnější, uvedl v Hospodářských novinách.

 

Jádro všude nabírá zpoždění

Zatímco uhelné elektrárny se budou vypínat v příští, nejdéle přespříští dekádě, nový jaderný blok by mohl být teoreticky dostavěn nejdříve kolem roku 2040, pravděpodobně ale ne před rokem 2045. Zcela jistě, podle zkušeností z výstavby jiných jaderných elektráren v Evropě, nebude hotový  v roce 2036, tedy během sedmi let od započetí výstavby, jak nedávno ohlásil premiér společně s ministrem průmyslu.

Pro srovnání, dokončení finského Olkiluota a francouzského Flamanville se očekává po 15 letech od prvního kopnutí do země a slovenských Mochovců dokonce po 21 letech, stavba Hinkley Point C je na začátku.

 

Většinu zastanou soláry

I podle opatrných scénářů rozvoje čisté energetiky lze přitom již do roku 2030 nejméně 80 procent uhelné elektřiny nahradit obnovitelnými zdroji. A pokud stát využije stejné úsilí svých expertů, jaké poslední dekádu nebo dvě dává do řešení pro nový jaderný blok, může to být i výrazně víc. Logicky by také Česko mělo přestat elektřinu vyvážet.

 

Je to drahé

Proti jaderné energetice hovoří i finanční náklady. Francouzské Flamanville mělo původně (v přepočtu) stát asi 80 miliard korun, aktuálně odhadovaná cena je čtyřikrát vyšší, přibližně 320 miliard. Účet za dostavbu slovenských Mochovců se vyšplhal rovněž na čtyřnásobek. Rozšíření Dukovan podle současných vládních odhadů vyjde na 160 miliard, ale zřejmě to bude rovněž více.

Naproti tomu rozvoj nových obnovitelných zdrojů by v příští dekádě vyšel maximálně na 100 miliard korun. Nikoliv bilion, který nedávno uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. V porovnání dostupných analýz vychází, že celková potřebná finanční podpora pro elektřinu z nových jaderných elektráren bude nejméně dvakrát vyšší než podpora pro stejný objem elektřiny z obnovitelných zdrojů.

 

Náklady na fotovoltaiku klesají
Každý investor do energetiky ví, že má-li postavit nový energetický zdroj na zelené louce, vychází nejvýhodněji sluneční a větrné elektrárny. Jsou nejlevnější, jsou postaveny velmi rychle a jde o domácí bezemisní zdroje.

Ceny solárních elektráren klesly globálně během poslední dekády o 88 procent, větrné o 69, ale ceny jaderné technologie naopak stouply o 23 procent. A podle všech dostupných předpovědí bude tento vývoj pokračovat. Plány na nový jaderný blok je naproti tomu potřeba teprve vystavit testu efektivity, aby Česko po několika letech příprav nezjistilo, že mu zbytečně ujel vlak.

3 thoughts on “Jádro nás po konci uhelných elektráren nespasí

  1. Pokud si myslíte, že jadernou energii lze v elektrizační síti nahradit FVE a VTE, pak byste se měli jít léčit.
    Pokud si myslíte, že podpora OZE v ČR vyšla ne méně než prokazatelných 1 000 000 000 000 Kč, opět byste se měli jít léčit.

  2. Dobrý den ,napadlo vás někdy ověřit kolik vyrobí solára když je listopad až březen ,je pod mrakem ,a to nepíšu o tom že v 17 h už je tma ,já vím že nevyrobí skoro nic ,viděl jsem 5 km za hranicema v Německu ,mají solára na prodejně Aldi ,je tam napsáno na venkovní tabuli kolik procent vyrábí ,kolik kw a kolik to vyrobilo celkem ,když je pod mrakem ve 12 30 tak tam bylo 5% ,tak mi tady netvrďte že to bude fungovat,větrné elektrárny mám za barákem na kopci 4 ks a neustále stojí protože prostě nefouká a když fouká moc tak jsou také vypnuté ,protože se musí hodně brzdit a hlídat aby se neroztočili moc rychle a to nepíšu že v zimě je větší spotřeba el.energie ,protože běží tep.čerpadla ,el.kotle a čerpadla u kotlů na uhlí ,tak co z toho plyne ,že budeme v háji a Rakušáci s náma ,ty mají furt pindy na Temelín ,teď jim to Babiš vpálil do ksichtu že jim každý den posíláme 25% jejich spotřeby ,kdyby tady někdo aspoň trochu používal mozek tak by jim to vypnul na pár hodin aby se probrali až by měli tmu a klid tak by mohli přemýšlat kde udělali chybu ,nic bych jim neprodal a hlavně proč vyrábíme víc energie než potřebujeme ,proč to uhlí nešetříme na později až bude potřeba

  3. Nechť nás spasí fotovoltaika, hlavně až příjde pořádné krupobití. To by měli pak chvilku přestat účtovat za elektřinu dodanou z obnovitelných zdrojú, ne? A s nástupem absurdní elektromobility, to absolutně jádro nemůže utáhnout. Jedině fotovoltaika. … Bože … Maminko … proč si mne porodila. Jsem tak neekologický, nečistý…proč nás Bůh stvořil s řitními otvory? Né, ja už nechci žít jako bakterie. Ja chci být světelnou bytostí, chci být světlem pro fotovoltaiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás