"Celorepubliková energetická osvěta"

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni klesla o dvě procenta

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni klesla o dvě procenta

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni klesla o dvě procenta

Loni bylo v České republice vyrobeno z obnovitelných zdrojů 9404 gigawatthodin elektřiny, což je meziročně o 2,2 procenta méně. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě činil 10,7 procenta.

Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018. Za vývojem stojí nízká podpora státu, který navíc otevřeně deklaruje v rámci útlumu uhelné energetiky příklon k jádru.

Soláry mají čtvrtinový podíl

Podíl solárních elektráren na obnovitelných zdrojích by 24,9 procenta, největší díl, 27,7 procenta, připadal na bioplyn. Z biomasy pocházelo 22,5 procenta zelené energie a 17,3 procenta z vodních elektráren.  Nejméně byla zastoupena výroba z větrných elektráren (6,5 procenta) a odpadu (1,1 procenta).

Češi plní, ale zároveň zaostávají

Česká republika tak sice plní cíl Státní politiky životního prostředí, který vyplývá z evropské směrnice z roku 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, za okolními zeměmi ale zaostává. Podíl těchto zdrojů na konečné spotřebě energie měl být do roku 2020 třináctiprocentní, cíl byl splněn v roce 2013, předloni pak hodnota pro Česko činila 14,7 procenta. V Evropské unii podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě v roce 2017 meziročně vzrostl ze 17 na 17,5 procenta.

Státní energetické koncepce pak ČR dává za cíl dosažení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v rozmezí 18 až 25 procent do roku 2040.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás