"Celorepubliková energetická osvěta"

Počerady převezme Tykač, budou dál znečišťovat ovzduší

Počerady převezme Tykač, budou dál znečišťovat ovzduší

Počerady převezme Tykač, budou dál znečišťovat ovzduší

Jeden z největších znečišťovatelů ovzduší v Česku, hnědouhelná elektrárna Počerady, hned tak svou činnost neukončí. Její majitel ČEZ nevyužil opci, na jejímž základě mohl odvolat prodej elektrárny, a ta tak v roce 2024 připadne za dvě miliardy korun skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Pokud by si ČEZ elektrárnu nechal, čekal by jí  útlum a úplné odstavení. Nahradilo by jí jádro a obnovitelné zdroje. Tykač jí naopak bude chtít naplno využít a zřejmě tak pojede na plný výkon další desítky let.

 

Dvě nevyužité opce

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej, respektive ponechání si elektrárny. Při možné první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ. Druhá platila do konce loňského roku. „S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

 

Nejméně na 30 let

Skupina Sev.en Energy podle expertů bude chtít elektrárnu provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěžení velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Sev.en sice údajně hodlá do modernizace a ekologických opatření v elektrárně investovat miliardy korun, špinit ovzduší bude ale i přes to dál. Podobné to je i u další Tykačovy elektrárny Chvaletice, která je třetím největším znečišťovatelem v zemi.

 

Na hranici životnosti

Podle zástupců ČEZ jsou Počerady na kraji technické životnosti. Výdaje na údržbu, provoz a investice by byly až 5 miliard korun do roku 2023 a až 12 miliard Kč do 2030, oznámil ČEZ na nedávné tiskové konferenci.

 

Největší znečišťovatel

Počerady vypustily v roce 2018 do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého z českých zdrojů, přes 5,5 milionu tun. Následují Tušimice II společnosti ČEZ s více než 4,4 milionu tun CO2 a třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice. Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

 

(foto: Česká televize)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás