"Celorepubliková energetická osvěta"

Česko mezi třemi zeměmi bez podpory obnovitelných zdrojů

Česko mezi třemi zeměmi bez podpory obnovitelných zdrojů

Česko mezi třemi zeměmi bez podpory obnovitelných zdrojů

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku v posledních šesti letech stagnuje. Důvod je zřejmý. Česká republika, Island a Kosovo jsou jediné tři země v Evropě a Severní Americe, v nichž není zaveden žádný podpůrný systém pro zvyšování výroby elektřiny z těchto ekologických zdrojů.

Navíc v případě Islandu  by další podpora byla nadbytečná, protože obnovitelné zdroje zde již výrobu elektřiny zajišťují kompletně. A takto tristní situace podle programového ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha opravdu nevyřeší výzva na Facebooku nebo výjezdy vládní delegace a sliby na místě, kde lidé stojí o energetickou soběstačnost.

Obnovitelné zdroje zatím jen v rukou nadšenců

Česká repubika, známá svým příklonem k jaderné energetice a naopak liknavostí k útlumu uhelných elektráren, tak jako jedna z mála vyspělých zemí nemá nastaveny transparentní podmínky pro rozvoj výroby elektřiny ze slunce, větru nebo vody.

Nejde jen o projekty obcí či místních lidí, ale o jakékoliv projekty. Obnovitelné zdroje energie ve vlastnictví či spoluvlastnictví obcí, zemědělců, menších firem či místních lidí jsou tak v Česku stále doménou nadšenců, kteří je budovali postupně a s opravdovým odhodláním, uvedl Koželouh v Lidových novinách.

Obce mají zájem

Tento způsob zajišťování energetických potřeb však v našich končinách neodvratně čeká větší rozvoj. Jednak je to povinnost daná novou evropskou legislativou, kterou odsouhlasily členské státy EU, aby do roku 2030 posílily dodávky čisté energie v Evropě.

A zároveň roste tlak českých obcí a domácností, které se chtějí ze spotřebitelů stát i producenty energie. Svaz měst a obcí ČR i Sdružení místních samospráv ČR opakovaně apelují nejen na zvýšení celkové ambice státu v rozvoji obnovitelných zdrojů, ale chtějí právě i specifické podmínky pro rozvoj obecních projektů, které ne vždy mohou plně konkurovat projektům komerčním.

Mohou však mít jiné, velmi podstatné, výhody. Rozmach obnovitelných zdrojů totiž nenabízí jen řešení změny klimatu a špinavého vzduchu, tedy náhradu fosilních paliv. Na rozdíl od uhelných bloků či jaderných reaktorů nabízí i možnost demokratizace energetiky, kde do budoucna budou nejen velcí hráči, jako je ČEZ, ale statisíce dalších.

Trh s výrobou elektřiny se otevře

Vedle uspokojení energetických potřeb svých obyvatel bude moci starosta či starostka příslušné obce s bioplynovou stanicí na odpad, solárními instalacemi na budovách, či dokonce větrnou turbínou na kopci za obcí i získat nový zdroj financí na rozvoj obce. Podobný užitek může mít „obnovitelný“ projekt také pro menší výrobní firmu nebo sdružení domácností, které společně investují.

A pak je tu ještě jedna výhoda obecní či komunitní energetiky. Tyto projekty jsou daleko lépe akceptovány veřejností než projekty firem přicházejících zvenčí. To, co v Německu nebo v Belgii ukázala praxe, naznačil i český průzkum veřejného mínění – téměř polovina lidí by souhlasila se stavbou větrné elektrárny, pokud by v ní byla obec zapojena, byť třetině lidí by se projekt nelíbil ani tak.

One thought on “Česko mezi třemi zeměmi bez podpory obnovitelných zdrojů

  1. Co to tu mele te za nesmysly? Na pořízení fotovoltaniky jsou dotace, vetrníky a fotovoltanika má zajištěné výkupní ceny. Tak jaká nulová podpora? A co takhle podpis autora článku, ale je vidět že autor/ka ví, že píše nesmysly a tak se raději ke článku nehlásí!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás