"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina zdraží až o 25 procent. Ale proč?

Elektřina zdraží až o 25 procent. Ale proč?

Elektřina zdraží až o 25 procent. Ale proč?

Lidem, kteří využívají elektřinu nejen ke svícení a běžné spotřebiče, ale třeba i k ohřevu vody nebo vytápění, vzrostou náklady na energii meziročně o deset až 25 procent. U běžných domácností bude nárůst zhruba pětiprocentní, uvedl týdeník Euro.

K tak výraznému zdražení přitom není žádný objektivní důvod. Vývoj cen pro koncové zákazníky je odvozen od pohybů na energetických burzách či obecně velkoobchodních trzích. Tam ale po dramatickém nárůstu v letech 2017 a 2018 došlo k uklidnění.

Roční kontrakty, které se na pražské energetické burze PXE ještě loni v létě obchodovaly po 55 eurech za megawatthodinu, do konce minulého roku klesly pod hranici 50 eur. Také výhled na delší období nasvědčuje stabilizaci cen na hodnotách pod 50 eury (1275 korunami) za jednotku elektrické energie.

Jde o marže

Příčinu letošního zdražování je tedy potřeba vidět jinde. V předchozích dvou letech dodavatelé energií zdražovali pomaleji, než by odpovídalo vývoji na burzách, a jejich marže se ztenčily.

Letos nastal čas vrátit marže a zisky zpět do atraktivnějších hodnot, proto se zdražuje dál. Vzhledem k neochotě velké části domácností měnit dodavatele nebo aspoň přejít na výhodnější nabídku si to energetické firmy mohou dovolit.

ČEZ až o čtvrtinu

Zatímco před rokem podle přehledu Eura navyšovaly své tarify hlavně menší a střední dodavatelé, kteří často ztratili svou cenovou konkurenceschopnost, tentokrát šli s cenou nahoru hlavně velcí, dominantní hráči.

Velmi svérázný je podobně jako loni přístup největšího dodavatele elektřiny na českém trhu, Skupiny ČEZ. Loni v lednu prudce zdražila proud lidem, kteří mají nižší spotřebu – tedy sazbu D02. Naopak nastavila příznivé ceny pro domácnosti s vytápěním a ohřevem vody na elektřinu.

Letos je situace přesně opačná – tržní část ceny u sazby D02 zůstala stejná, naopak ostatní sazby prudce zdražily. Srovnáním rok starého a aktuálního ceníku na webu skupiny ČEZ lze zjistit, že například nízký tarif u domácností s ohřevem vody na elektřinu zdražil o 67 procent na 2140 korun včetně DPH, lidem s elektrickými přímotopy nízký tarif podraží o 32,5 procenta na 2213 korun. Celkové zvýšení nákladů na elektřinu je tak v případě základních ceníků až čtvrtinové.

Regulátor je přísnější

Výslednou cenu ovlivňuje nejen trh, ale také státní úředníci. Energetický regulační úřad tentokrát zafungoval lépe než o rok dříve. Domácnostem, které elektřinu nevyužívají k vytápění, tehdy vzrostly platby za rozvodnou síť (s výjimkou Prahy) o zhruba šest procent. Rozhodnutí vyvolalo roztržku ve vedení úřadu a ceny podepsali jen tři z pěti členů Rady ERÚ.

Letos je již situace jiná. Složení Rady ERÚ se změnilo, dva zkompromitovaní členové museli v červenci předčasně skončit a třetímu vláda neprodloužila mandát. Jako důvod ke změně uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček právě rozhodování odvolaných radních ve prospěch velkých energetických společností, a tedy v neprospěch spotřebitelů energie.

Nové vedení regulačního úřadu tentokrát navýšilo regulované ceny elektřiny pro domácnost v průměru jen o 1,3 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás