"Celorepubliková energetická osvěta"

Česko a zelená elektřina? Nejhorší z celé střední Evropy

Česko a zelená elektřina? Nejhorší z celé střední Evropy

Česko a zelená elektřina? Nejhorší z celé střední Evropy

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě v Česku by se měl do roku 2030 zvýšit jen o 3,5 procentního bodu na 16,9 procenta. V posledních pěti letech podíl energie ze slunce, vody nebo větru klesl z 13,6 na 13,4 procenta. Vyplývá to z energeticko-klimatického plánu ČR, který schválila vláda.

Ministerstvo průmyslu v plánu nakonec zvýšilo například podíl fotovoltaických elektráren, jejich instalovaný výkon by měl vzrůst až o 1900 megawattů (MW), což je ale podle expertů stále méně, než je potenciál ČR v této oblasti, i když je to zdvojnásobení současného stavu.

Podle Energetického regulačního úřadu bylo na konci třetího čtvrtletí loňského roku v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábí.

Poslední ve Visegradu

Česko tak podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka bude mít za deset let nejnižší procento zelené elektřiny ze všech zemí Visegradské čtyřky. Maďarsko předpokládá jeho nárůst na 19,1 procenta, Slovensko na 25 procent a Polsko na 29,5 procenta.

Pod tlakem EU

Materiál shrnuje závazky, kterým chce ČR přispět k evropským záměrům v této oblasti. Plán po členských státech včetně Česka požaduje Evropská unie.

Celkový podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie, který zahrnuje vedle elektřiny i vytápění nebo dopravu, Česko na popud EU zvýšilo z původně plánovaných 20,8 procenta na 22 procent.

Letos má být na úrovni 15,6 procenta. Evropská unie loni Česku doporučila, aby cíl pro rok 2030 činil alespoň 23 procent, část senátorů pak požadovala 24 procent.

Každé procento za 30 miliard Kč

Podle propočtů ministerstva průmyslu každé procento nad 20 procent  vychází stát na podpoře okolo 30 miliard korun navíc. Veřejné výdaje související s plněním cíle v oblasti obnovitelných zdrojů jsou odhadovány na 900 miliard korun včetně podpory stávajících zdrojů.

 

One thought on “Česko a zelená elektřina? Nejhorší z celé střední Evropy

  1. Kurva jaká podpora stávajících zdrojů. Zavřete už kurva někoho, nebo se tady bude brzy střílet. Podívejte se kolik chcete za kilowatu, a začněte přemýšlet nad tím, zda by nebylo výhodnější a ekologičtější odbyrokratizovat evropu, a vůbec nechápu jakou funkci krom neustálého vymýšlení pičovin, mají v kapitalismu(feudalismu) politici a úředníci. Je to verbeš která by se měla vymazat jednou pro vždy nejene ze slovníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás