"Celorepubliková energetická osvěta"

KOMENTÁŘ: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli

KOMENTÁŘ: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli

KOMENTÁŘ: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli

Security magazín informoval v článku ,,Energetický regulační úřad bude regulovat prostřednictvím externích poradců“ o podivnostech na Energetickém regulačním úřadu (ERÚ), které provázejí projednávání zásad cenové regulace pro roky 2021 až 2025. Cenovou regulaci mají za ERÚ nově s regulovanými subjekty dojednávat externí poradci, nikoliv ERÚ samotné. Situaci nyní komentuje i Institut pro Energetiku.

Není to můj článek, rád bych s ním nesouhlasil, ale bohužel s ním nemohu nesouhlasit. K tomu, že situace je mnohem, mnohem horší, a to nejen v regulaci, pár poznámek.

Již odvolání dvou členů Rady ERÚ v červenci 2019 z důvodu, že byli údajně v letech 2017-2019 systematicky ovlivňování regulovanými subjekty. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které změnu, dle energetického zákona, navrhlo, ji však dodnes nebylo schopno doložit důkazy o ovlivňování a ani důsledky tohoto údajného ovlivňování na spotřebitele. Změna se mění ve špatnou frašku, pokud si uvědomíme, že někteří „noví“ i zůstávající členové Rady ERÚ působili v ERÚ již v době solárního boomu, a to dokonce i jako jeho spoluautoři. Skutečnost, že tito dnešní členové Rady ERÚ již roce 2010 plnili písemné příkazy regulovaných subjektů, tedy to, co u odvolaných členů dosud ministerstvo není schopno dokázat, mění tuctovou frašku výměny na doslova špičkové dílo.

 

V návaznosti na změny již asi nemůže překvapit skutečnost, že nepřenositelný výkon státní správy, regulaci, jako jeden z hlavních úkolů Energetického regulačního úřadu, vykonávají pro ERÚ externisté. Stejně tak smutná skutečnost, že byli z procesu regulace vyblokováni spotřebitelé. To, že ochrana spotřebitelů je uvedena v energetickém zákonu jako první povinnost ERÚ, již zjevně nehraje žádnou roli.

Ostatně k ochraně spotřebitelů zcela určitě nepřispělo ani zrušení odboru kontroly nákladů, který vytvořila předsedkyně ERÚ právě na kontrolu přiměřenosti nákladů regulovaných subjektů, které se promítají do cen pro spotřebitele. Na tyto a další „přešlapy“ Energetického regulačního úřadu a ministerstva by si všichni spotřebitelé měli vzpomenout, až nastane dramatický nárůst cen elektřiny, který mnoho z nich uvrhne do „energetické chudoby“…..

Zdroj: security magazin

Autor: Ivan Noveský, předseda Institut pro energetiku

One thought on “KOMENTÁŘ: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli

  1. Nač platíme daně státu, když už žádný neexistuje. Pánové úředníci nedělají v dnešní době nic, než jen problémy obyčejným lidem od kterých berou prachy na to aby věci fungovaly normálním způsobem. Bohužel dnes už nefunguje nic. Kapitalismus se stal doslova synonymem pro feudalismus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás