"Celorepubliková energetická osvěta"

Tři čtvrtiny Čechů chtějí zemi bez uhlí

Tři čtvrtiny Čechů chtějí zemi bez uhlí

Tři čtvrtiny Čechů chtějí zemi bez uhlí

Celkem 76 procent Čechů si nepřeje stávající energetický mix spoléhající se na výrobu elektřiny z uhlí a jádra. S ukončením provozu všech uhelných elektráren v Česku souhlasí 71 procent lidí.

Více než dvě pětiny Čechů by uhlí nahradily obnovitelnými zdroji, třetina se kloní k jaderné energii. Mezi mladými dává přednost zelené energii více než polovina. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Median, který zveřejnil Deník N.

Dvě pětiny emisí jsou z energetiky

Spalování uhlí má v tuzemsku zásadní podíl na množství emisí vypouštěných do vzduchu. Z tuzemské energetiky, hlavně z uhelných elektráren, pochází v součtu kolem 40 procent objemu emisí skleníkových plynů.

Vláda zatím preferuje jádro

Zatímco některé západní země už mají plán, jak s uhlím skoncovat, v Česku teprve vzniká. Takzvaná uhelná komise složená ze zástupců úřadů, průmyslu i odborníků a aktivistů nyní vytváří a posuzuje jednotlivé scénáře. Svůj návrh na útlum a konec spalování uhlí předloží vládě letos v září. Kabinet nyní preferuje, aby budoucí energetický mix stál do velké míry na jaderných elektrárnách.

Veřejnost se kloní k zelené elektřině

Česká veřejnost to ale s jadernou energií nevidí tak jednoznačně. Celkem 43 procent respondentů se kloní k tomu, aby Česko směřovalo k obnovitelným zdrojům energie. Další třetina se přiklání k jaderné energii s menšinovým přispěním alternativních zdrojů. Výzkum také ukazuje velké generační rozdíly, především v otázkách obnovitelných zdrojů energie.

Například ve věkové kategorii 18–24 let by 55 procent lidí podpořilo, aby byly obnovitelné zdroje základ české energetické koncepce. To přímo úměrně s věkem klesá a ve věkové kategorii nad 65 let je to už jen 30 procent. Směřování k jádru naopak u nejstarší kategorie podporuje 42 procent, u nejmladších respondentů by jadernou energii preferovalo 22 procent. Mezi mladšími lidmi je navíc lehce více rozšířen názor, že by těžba uhlí měla skončit co nejdříve.

 

3 thoughts on “Tři čtvrtiny Čechů chtějí zemi bez uhlí

  1. Dobrý den, já bych rád vyjádřil taktéž svůj názor ve prospěch obnovitelných zdrojů. Fosilní paliva určitě nepřispívají našemu živ. prostředí a raději měly zůstat pod zemí. Baterie elektromobilů a dozajista k tomu tolik potřebné velkokapacitní bateriové uložiště, jsou rovněž zkrat současné demagogické e-společnosti. No a co bude dál? To těžko říct. Ale soudím, že nic levného co by ze součastných ee-mamonistu udělalo obyčejné lidi. Společnost si bude muset projít těžkým obdobím a pak ještě z těch zbylých se bude muset vyhnat nenasytnost. Předpokládám se to začne vyučovat na školách v předmětu zvaném Humanistika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás