"Celorepubliková energetická osvěta"

Ekolog Moldan: Česko se obejde bez uhlí i jádra

Ekolog Moldan: Česko se obejde bez uhlí i jádra

Ekolog Moldan: Česko se obejde bez uhlí i jádra

Česká ekonomika se do budoucna podle ekologa a exministra Bedřicha Moldana obejde jak bez uhlí, tak bez jaderné energie. Spalování uhlí podle něj zpochybňuje celý boj s klimatickou změnou a jaderná energie je příliš drahá.

Budoucnost první polistopadový ministr životního prostředí vidí ve slunečních a větrných elektrárnách nejen v ČR ale i v Severním moři či na Sahaře.

Budoucnost je v chytrých sítích a úložištích

V příštích letech by měla ČR budovat také chytré energetické sítě a bateriová úložiště. Očekává se nástup elektromobility a v letectví výroba syntetických paliv z vodíku.

Počítat s novými trendy by měl průmysl, banky i zemědělci a stát by se v zájmu ochrany životního prostředí včetně zachování bohatosti přírody neměl bát ani regulací a dalších zásahů do ekonomiky, uvedl Moldan v týdeníku Ekonom.

Jádro je drahé

Jaderná energie se kvůli velkému důrazu na bezpečnost stala neskutečně drahou a spoléhat se na ni je technický i ekonomický nesmysl. Ceny obnovitelných zdrojů jdou dolů a podle řady studií by na ně také Česká republika mohla kompletně přejít, míní Moldan. Je potřeba ale vyřešit uchovávání energie a zavádět chytré energetické sítě. V těchto oblastech je nicméně vidět velký pokrok. Bateriová úložiště se již díky dramatickému poklesu cen lithiových baterií stávají podle Moldana realitou.

Konec podpory uhlí

Nejvědším škůdcem podle Moldana zůstává spalování uhlí. Zástupci vyspělých ekonomik se přitom dávno dohodli, že s dotacemi do fosilní energetiky je třeba skoncovat.

Přesto pořád existují a podle dat Mezinárodního měnového fondu a Světové banky jde o několikanásobek toho, co jde na dotacích do obnovitelných zdrojů. Fotovoltaika přitom stále doplácí na politickou chybu z doby před deseti lety.

Budoucnost ve větru a slunci
Česko se v budoucnu může obejít bez uhlí a jádra, musí k tomu ale dojít postupnými kroky. Stále například vyváží mnoho elektřiny. Tu by přitom vyrábět nemuselo a pak by bylo možné odstavit několik tepelných elektráren. A spoléhat na jádro opravdu není nejlepší.

Stále se tu počítá s tím, že se nové reaktory podaří rychle spustit, ale zkušenosti z Evropy jsou jiné. Vše se prodražuje a prodlužuje. Daleko větší pozornost by země měla podle Moldana věnovat větrným elektrárnám. Evropa by namísto dovozu ropy a zemního plynu měla uvažovat o společných energetických projektech, ať už jde o větrné parky někde v severních mořích, nebo velké sluneční elektrárny na Sahaře.

Role elektromobilů

Do budoucího energetického systému založeného na obnovitelných zdrojích by se mohly zapojit i elektromobily. Jejich baterie mohou absorbovat přebytky vyráběné energie a když přestane svítit slunce či foukat vítr, může z nich energetická síť čerpat.

Energii by bylo možné ukládat i do vodíku. Druhou možností je pak použití tohoto plynu jako suroviny pro výrobu syntetických kapalných paliv, která by se pak využívala v letecké dopravě.

Foto: parlamentní listy

One thought on “Ekolog Moldan: Česko se obejde bez uhlí i jádra

  1. Pan Moldan by měl první písmeno svého příjmení změnit na „Š“ a druhé na „u“ , alias Mr. teoretik.
    Pane teoretik, add. a/ investice do vývoje jaderné energetiky kvůli hlupákům nikdo vyhazovat zbůhdarma nebude, add. b/ soláry už ani ve vesmíru nejsou dostačující zdroj, add. c/ nestálá energie vyžadující akumulaci, není ekonomická ani ekologická!!! A jestli i o tomto pochubujete, tak by bylo dobré se vrátit základní školu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás