"Celorepubliková energetická osvěta"

Škoda chce postavit obří solární elektrárnu na střechách svých závodů

Škoda chce postavit obří solární elektrárnu na střechách svých závodů

Škoda chce postavit obří solární elektrárnu na střechách svých závodů

Škoda Auto plánuje ve spolupráci s ČEZ Esco vybudovat sérii solárních elektráren na střechách svých závodů o celkovém výkonu až 40 MW. Investice má dosáhnout vyšších stovek milionů Kč.

Pokud se projekt uskuteční, půjde o český unikát. Poslední takto velké zdroje se stavěly za solárního boomu v letech 2009 a 2010, nicméně na zemi, nikoliv na střechách. Stát poté dal od podpory výstavby nových zdrojů ruce pryč a jejich budování téměř ustalo. Angažmá Škody jako nevětšího podniku v Česku by mohlo dát oboru nový impuls.

Druhá největší v Česku

Pokud se podaří postavit celých čtyřicet megawattů, elektrárna pokryje až dvacet procent spotřeby mladoboleslavského závodu. Šlo by o druhou největší fotovoltaiku v Česku. Největší má ČEZ v Ralsku s výkonem 55,8 MW.

Zatím pilot

Energetická firma pro automobilku podle Hospodářských novin zatím vytvořila základní studii a hotový je už i pilotní projekt o výkonu půl megawattu na závodu v Kosmonosech. Zda se podaří na střechách vybudovat soustavu elektráren v plném výkonu čtyřiceti megawattů, není jisté. Záležet to bude na tom, zda se podaří na všechny budovy bez problému umístit potřebnou technologii.

„Jedná se o jedno z mnoha opatření, kterým chceme snížit emise. Jedním z našich cílů je v druhé polovině současné dekády převést výrobu v českých závodech na energii vyrobenou s neutrální bilancí oxidu uhličitého,“ říká mluvčí Škody Auto Kamila Biddle.

Polovina energie zelená

Škoda pro své závody dnes využívá přes 50 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vedle nákupu „zelené“ elektřiny si vyrábí vlastní, a to například spalováním biomasy v teplárně Ško-Energo, která dodává teplo a elektřinu pro mladoboleslavskou automobilku. Výrobce vozů chce podíl biomasy nadále zvyšovat.

Do obnovitelných zdrojů automobilka investuje i ve svých zahraničních závodech. Loni v prosinci Škoda uvedla do provozu vůbec největší střešní solární elektrárnu v Indii. Ta vznikla na střechách tamní továrny Volkswagenu, kterou Škoda řídí, a pokryla 15 procent její spotřeby.

Kdy by mohla být smlouva o výstavbě slunečních elektráren podepsaná, není jasné. Zájem o výstavbu má údajně také společnost E. ON. Německá firma spolu s polostátním ČEZ, Volkswagenem a Škodou vlastní Ško-Energo.

Deset let se soláry nestavěly

Po roce 2010 se sluneční elektrárny téměř nestavěly. Předloni se tak postavily zdroje jen o výkonu jedenáct megawattů, loni pětadvacet. Ročně stát dává na podporu těch již postavených přes 26 miliard korun. Fotovoltaické panely se za posledních deset let výrazně zlevnily, podle některých odhadů až o 80 procent. Stát navíc připravuje v rámci boje s klimatickou krizí větší dotace i pro firmy. V takovém případě za vlastní elektřinu neplatí regulované poplatky, které u ostatních zákazníků tvoří až polovinu celkové faktury.

zdroj (foto, text) : Hospodářské noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás