"Celorepubliková energetická osvěta"

Nejvíce prachu vypouští Chvaletice. Překonaly i ostravské ocelárny

Nejvíce prachu vypouští Chvaletice. Překonaly i ostravské ocelárny

Nejvíce prachu vypouští Chvaletice. Překonaly i ostravské ocelárny

Hnědouhelná elektrárna ve Chvaleticích je podle Integrovaného registru znečištění vedeného Ministerstvem životního prostředí a portálem Cenia největším zdrojem polétavého prachu v České republice. Překonává dokonce i ocelářské provozy v Ostravě.

Na konci minulého roku musela elektrárna žádat o navýšení emisí prachu pro rok 2019. O zvýšení takzvaných emisních stropů následně rozhodl Pardubický kraj.

Podle Chrudimského deníku se Chvaletické elektrárně stropy zvýšily o takové množství prachu, o jaké se snížily třem jiným energetickým provozům. Elektrárna se dohodla na výměně části emisních stropů s Elektrárnou Opatovice a teplárnami v Komořanech a Plzni.

Podezření z podjatosti
„Tyto elektrárny mají ale dlouhodobě dostatečnou rezervu a administrativní ‚výměna emisních stropů‘ ke konci roku nepovede ke snížení jejich emisí, ale naopak ochrání elektrárnu Chvaletice před porušením jejích emisních stropů za rok 2019, a tudíž i před placením možné pokuty,“ upozornil Lukáš Hrábek z Greenpeace.

Aktivisté navíc připomněli, že o stropech rozhodovali úředníci krajského úřadu v Pardubicích. Ti řešili také výjimku týkající se limitů emisí rtuti a oxidů dusíku, kvůli jejich možné podjatosti však v prosinci Ministerstvo životního prostředí předalo řízení do rukou úředníků z Olomouckého kraje.

Filtry za 1,5 miliardy

Proti nadměrnému znečištění polétavým prachem chce elektrárna v následujícím období bojovat novými látkovými filtry za 1,5 miliardy korun. Látkové filtry mají mít vysokou účinnost při čištění spalin, a to nejen od emisí prachových částic, ale také od rtuti a dalších škodlivin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás