"Celorepubliková energetická osvěta"

Česká firma Solek získala další miliardy na stavbu solárů v Chile

Česká firma Solek získala další miliardy na stavbu solárů v Chile

Česká firma Solek získala další miliardy na stavbu solárů v Chile

Česká skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, získala další miliardy na stavbu svých elektráren v Chile. Její společnost Solek Holding SE uzavřela předběžnou dohodu s newyorskou pobočkou francouzské investiční banky Natixis, jejímž předmětem je poskytnutí první tranše dluhového financování o celkovém objemu 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Solek plánuje využití těchto peněz k další výstavbě a následné správě solárních elektráren v Chile o celkovém objemu 125 megawattů (MW). Investice budou provedeny v rámci dlouhodobého programu stabilizovaných cen pro menší obnovitelné zdroje.

Část si nechá

„Postavené a připojené elektrárny budeme prodávat jen zčásti, část zůstane ve vlastnictví skupiny Solek. Této strategii nahrává i aktuální situace ve světě. Většina investic podléhá vysoké volatilitě na trzích, zatímco efektivní čisté zdroje elektřiny představují pro investory určitou stabilní kotvu,“ uvedl zakladatel a majitel skupiny Zdeněk Sobotka.

Natixis je podle Sobotky silným zkušeným partnerem, který již financuje řadu projektů v Chile – mimo jiné také investice solární skupiny Reden, která nedávno od skupiny Solek odkoupila již vybudovanou a připojenou elektrárnu Santa Laura.

Desítky solárních projektů

Skupina Solek od založení v roce 2010 postavila více než desítku projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile o celkovém výkonu přes 36 MW. V současnosti se soustředí na chilský trh, kde má v plánu stavbu dalších až 250 MW.

Česko stagnuje

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás