"Celorepubliková energetická osvěta"

Čínu letos čeká solární boom

Čínu letos čeká solární boom

Čínu letos čeká solární boom

Kapacita nově instalovaných solárních elektráren v Číně by se letos mohla pohybovat mezi 35 až 45 gigawatty. Zotaví se tak z loňského propadu na 30,1 GW. Vyplývá to z údajů čínského fotovoltaického svazu CPIA.

Výstavba nových solárních elektráren se tak začíná opět zvyšovat poté, co řada politických změn vyvolala nejistotu mezi zájemci o nové projekty a způsobila, že nové instalace loni klesly o téměř třetinu ze 44 GW v roce 2018. Letošní odhad počítá s růstem o 16 až 50 procent.

Soláry druhé za uhlím

Celková kapacita solárních elektráren v Číně loni podle údajů Národního energetického úřadu NEA dosáhla 204,68 GW. Nejvíce nových kapacit bylo z uhelných elektráren, a to 40,92 GW. Solární elektrárny byly podle nově instalované kapacity druhé, třetí byly větrné elektrárny.

Kvůli koronaviru má pomoci vláda

Svaz CPIA také odhadl, že téměř čtvrtina domácích solárních společností byla v 1. čtvrtletí  kvůli epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem zavřená.

Asociace získala informace od 134 společností, z nich 33 neobnovilo provoz po novoročních svátcích. CPIA už na začátku února vyzval vládu, aby poskytla solárnímu průmyslu pomoc, protože opatření na boj s epidemií brání opětovnému obnovení výroby.

Vyzval k odkladu snížení tarifů pro elektřinu ze slunce, poskytnutí dotací nebo bezúročných půjček. Svaz také požádal vládu o snížení daní a poplatků pro výrobce vybavení solárních elektráren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás