"Celorepubliková energetická osvěta"

Investiční skupina Chrenka s Fastem koupila další solární elektrárnu. Je už druhá největší

Investiční skupina Chrenka s Fastem koupila další solární elektrárnu. Je už druhá největší

Investiční skupina Chrenka s Fastem koupila další solární elektrárnu. Je už druhá největší

Česká investiční skupina Jufa, za kterou stojí podnikatelé Jan Chrenko a Jiří Fast, odkoupila další velkou solární elektrárnu na českém území. Naposledy tito podnikatelé podle nového publicistického webu Hrot získali elektrárnu u Malešovic na Brněnsku s výkonem 3,9 megawattu. Více solárních panelů než Jufa v současnosti v Česku vlastní pouze Skupina ČEZ.

Jde o elektrárnu, kterou před více než deseti lety postavila firma Nobility Energy podnikatele Michala Poslužného. Podle posledních známých finančních výsledků vykazovala tržby okolo 60 milionů korun a čistý zisk téměř 20 milionů ročně. Vzhledem k tomu, že se elektrárnu podařilo uvést do provozu až v lednu 2010, musí vlastník odvádět státu srážkovou daň.

50 megawatt za ČEZem

Solární byznysmeni Chrenko a Fast již mají pod svou kontrolou portfolio 33 solárních elektráren o celkovém výkonu 86 megawattů. Větší výkon vlastní už jen ČEZ (125 megawattů). Chrenko bez dalších podrobností transakci potvrdil.

Podle oslovených lidí ze solární branže se může jednat o jeden z posledních velkých obchodů. Kdo chtěl prodat, již prodal, ostatní budou chtít držet elektrárny do konce vyplácení zvýhodněné výkupní ceny – tedy zpravidla do roku 2030, píše Hrot.

Aktivní až v posledních letech

Na příběhu skupiny Jufa je zajímavé, že během solárního boomu let 2009 až 2010 postavila jen několik menších fotovoltaik. Většinu z nich získala až v posledních pěti letech odkupem od původních vlastníků. Například loni v červnu koupila od polského fondu Eques Fotovoltaica pět solárních parků o celkovém výkonu 12 megawattů.

Zatím největší transakce tohoto druhu se uskutečnily v závěru roku 2017. Tehdy nejprve Chrenko a Fast koupili Brno Solar Park, zahrnující panely o výkonu přes 21 megawattů v areálu brněnského letiště.

Krátce poté přikoupili ještě 13megawattový solární park ŽV-SUN u Chomutova, který v závěru roku 2010 postavil a zprovoznil holding Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás